Trump: USA brzy oznámí detaily podpisu smlouvy s Čínou

Spojené státy podle amerického prezidenta Donalda Trumpa brzy oznámí, kde podepíší první část obchodní smlouvy s Čínou. Původní plán využít mezinárodní konference v Chile padl poté, co pořadatelská země na listopad naplánovanou schůzku zrušila kvůli domácím nepokojům. Trump neuvedl další podrobnosti, ale podle středečního sdělení Bílého domu by první část dohody měla být dokončena podle původního časového plánu.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

"Čína a USA pracují na výběru nového místa pro podpis první fáze obchodní dohody," napsal dnes Trump na twitteru. "Nové místo brzy oznámíme. Prezident Si a prezident Trump podepíší!" dodal.

Podle původního plánu měli americký a čínský prezident podepsat část nové obchodní dohody na okraji vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve dnech 16. a 17. listopadu v Santiagu de Chile.

Že vzájemné rozhovory jdou hladce a podle plánu, se dnes nechalo slyšet i čínské ministerstvo obchodu. V pátek by se měl telefonicky spojit čínský vicepremiér Liou Che s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem a Robertem Wrightem Hezem z kanceláře amerického obchodního zmocněnce.

USA a Čína spolu vedou už déle než rok obchodní válku, což zpomaluje jak hospodářský růst v obou zemích, tak globální hospodářství. Obě největší světové ekonomiky na své zboží vzájemně postupně uvalovaly další a další cla a zároveň jednaly o obchodní dohodě. Před několika dny pak americký prezident oznámil, že se jim podařilo dosáhnout shody na její části.

Tato "fáze číslo jedna“ širší dohody podle Trumpa obsahuje mimo jiné témata ochrany duševního vlastnictví, finančních služeb, zemědělských produktů a měnové otázky. Americký prezident dnes na twitteru napsal, že zahrnuje asi 60 procent zamýšlené koncové dohody.

Podle informací agentury Bloomberg ovšem čínská strana pochybuje, že bude možné uzavřít s Trumpem dlouhodobou obchodní dohodu uspokojivou pro obě strany. Čínští úředníci v rozhovorech uvádějí, že v choulostivých otázkách neustoupí a vyjadřují i obavy z Trumpova impulzivního charakteru, který by prezidenta mohl pohnout i k komu opět vycouvat z už dohodnuté fáze číslo jedna, píše Bloomberg.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie…

24.01.2020 09:08 Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v…

Život bez státní příslušnosti? V USA je izolováno 200 tisíc lidí

24.01.2020 08:39 Ve Spojených státech žije přes 200.000 lidí bez státního občanství, kteří jsou izolováni, většinou…

Impeachment trvá. Padne Trump? Žalobci zvolili tvrdou strategii

24.01.2020 07:57 Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem,…

Trump zveřejní blízkovýchodní mírový plán. Chystá se razantní posun hranic…

24.01.2020 07:41 Spojené státy do úterní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě odhalí svůj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama