Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa
doporučujeme

Snažíme se "zachránit zemi", řekli Haleyové za zavřenými dveřmi tehdejší americký ministr zahraničí Rex Tillerson a tehdejší personální šéf Bílého domu John Kelly. V knize s názvem With All Due Respect (Se vší úctou) diplomatka uvádí, že ji takový požadavek šokoval a že si myslela, že se oba jen snaží ovlivnit Trumpovu politiku podle svých preferencí.

Kelly a Tillerson jí vysvětlili, že nechtějí být neposlušní, ale že se jen pokoušejí zachránit zemi. Ne jeho, ale jejich rozhodnutí jsou v nejlepším zájmu USA, přesvědčovali Haleyovou. "Prezident neví, co dělá... Tillerson mi řekl, že se staví proti prezidentovým rozhodnutím proto, že kdyby to nedělal, umírali by lidé," stojí v její knize.

Rozhovor podle bývalé guvernérky amerického státu Jižní Karolína trval déle než hodinu a jeho aktéři se k tématu už nikdy nevrátili.

Haleyová v knize uvádí, že to neměli říkat jí, ale jít rovnou za prezidentem. Měli mu přednést své námitky a rezignovat. Podkopávat prezidentovu autoritu je velmi nebezpečné, píše bývalá velvyslankyně. "Je to proti ústavě a proti tomu, co chtějí Američané. A bylo to urážlivé," vysvětluje svůj postoj.

Trump Tillersona propustil v březnu 2018. Tillerson pak už jako bývalý ministr zahraničí o prezidentovi řekl, že je "nedisciplinovaný" a že nerad četl podklady. Trump kontroval, že je Tillerson "hloupý jako štoudev".

Na Kellym se podle agentury AP prezidentovi nelíbilo, že se snažil vnést řád do jeho chaotického stylu řízení. Trump se ho zbavil v prosinci 2018.

Sama Haleyová rezignovala na svou funkci na konci loňského roku. Ona ani Trump tehdy její odchod podrobněji nevysvětlili.

Haleyová je dcerou indických přistěhovalců, na post americké velvyslankyně při OSN nastoupila v lednu 2017 téměř bez jakýchkoli předchozích diplomatických zkušeností. V OSN proslula razantním vystupováním a důsledným prosazováním Trumpova kurzu štíhlejší OSN a nižších příspěvků USA do rozpočtu této světové organizace i na mírové mise.

K vycházející knize Haleyová řekla, že v ní popisuje své zážitky a zkušenosti ze života i vlády. Trump literární počin své někdejší velvyslankyně při OSN podpořil na twitteru a vyzval k tomu, aby si lidé knihu pořídili. Stejný krok učinila i Trumpova dcera Ivanka, za což jim oběma Haleyová poděkovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump junior jde do útoku: Lidé mají zaplavit demokraty telefonáty,…

14.12.2019 19:38 Stejnojmenný syn amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes na twitteru vyzval příznivce…

Město New Orleans čelí obřímu kyberútoku, je vyhlášen stav nouze

14.12.2019 11:18 Americké město New Orleans vyhlásilo stav ohrožení kvůli kybernetickému útoku proti počítačovým…

Facebook má další malér. Kdosi ukradl citlivé údaje tisíců zaměstnanců…

14.12.2019 10:03 Osobní data téměř 30.000 nynějších i bývalých amerických zaměstnanců společnosti Facebook ukradl…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama