Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa
doporučujeme

Snažíme se "zachránit zemi", řekli Haleyové za zavřenými dveřmi tehdejší americký ministr zahraničí Rex Tillerson a tehdejší personální šéf Bílého domu John Kelly. V knize s názvem With All Due Respect (Se vší úctou) diplomatka uvádí, že ji takový požadavek šokoval a že si myslela, že se oba jen snaží ovlivnit Trumpovu politiku podle svých preferencí.

Kelly a Tillerson jí vysvětlili, že nechtějí být neposlušní, ale že se jen pokoušejí zachránit zemi. Ne jeho, ale jejich rozhodnutí jsou v nejlepším zájmu USA, přesvědčovali Haleyovou. "Prezident neví, co dělá... Tillerson mi řekl, že se staví proti prezidentovým rozhodnutím proto, že kdyby to nedělal, umírali by lidé," stojí v její knize.

Rozhovor podle bývalé guvernérky amerického státu Jižní Karolína trval déle než hodinu a jeho aktéři se k tématu už nikdy nevrátili.

Haleyová v knize uvádí, že to neměli říkat jí, ale jít rovnou za prezidentem. Měli mu přednést své námitky a rezignovat. Podkopávat prezidentovu autoritu je velmi nebezpečné, píše bývalá velvyslankyně. "Je to proti ústavě a proti tomu, co chtějí Američané. A bylo to urážlivé," vysvětluje svůj postoj.

Trump Tillersona propustil v březnu 2018. Tillerson pak už jako bývalý ministr zahraničí o prezidentovi řekl, že je "nedisciplinovaný" a že nerad četl podklady. Trump kontroval, že je Tillerson "hloupý jako štoudev".

Na Kellym se podle agentury AP prezidentovi nelíbilo, že se snažil vnést řád do jeho chaotického stylu řízení. Trump se ho zbavil v prosinci 2018.

Sama Haleyová rezignovala na svou funkci na konci loňského roku. Ona ani Trump tehdy její odchod podrobněji nevysvětlili.

Haleyová je dcerou indických přistěhovalců, na post americké velvyslankyně při OSN nastoupila v lednu 2017 téměř bez jakýchkoli předchozích diplomatických zkušeností. V OSN proslula razantním vystupováním a důsledným prosazováním Trumpova kurzu štíhlejší OSN a nižších příspěvků USA do rozpočtu této světové organizace i na mírové mise.

K vycházející knize Haleyová řekla, že v ní popisuje své zážitky a zkušenosti ze života i vlády. Trump literární počin své někdejší velvyslankyně při OSN podpořil na twitteru a vyzval k tomu, aby si lidé knihu pořídili. Stejný krok učinila i Trumpova dcera Ivanka, za což jim oběma Haleyová poděkovala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pod Trumpem se houpe židle. Pokud neobhájí úřad, čeká ho řada soudů

24.10.2020 10:40 V případě, že se Donaldu Trumpovi nepodaří obhájit úřad, přijde tím i o imunitu, která ho doposud…

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise postavilo proti zvolení Trumpa

24.10.2020 09:34 Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 08:33 Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama