Trumpovi voliči po ohlášení výsledku neskrývají smutek a rozhořčení, někteří výsledkům nevěří

Zatímco stoupenci Joea Bidena v ulicích amerických měst slavili, příznivci prezidenta Donalda Trumpa po ohlášení jeho porážky neskrývali smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby. Informují o tom světová média. Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech.

Voliči Donalda Trumpa
doporučujeme

"Tohle ještě neskončilo! Tohle ještě neskončilo! Fake news!" skandovali podle agentury AP lidé shromáždění u budovy Kapitolu ve státě Georgia. Podobná manifestace se konala také u sídla vedení státu Pensylvánie, přičemž podle zpravodaje televize CNN byl k vidění i transparent s nápisem "naštvaní vlastenci".

"Nevěřím tomu, s čím tady přišla AP ohledně Bidena, obzvláště vzhledem ke všem nesrovnalostem, které tam nastaly," řekl deníku The New York Times (NYT) 75letý Larry Thompson z Texasu. Trumpova kampaň však zatím u soudů neuspěla s žádným ze svých tvrzení o nekalostech při sčítání hlasů, zatímco média postupně vyvracela další a další dezinformace přicházející z republikánského tábora. "Já s tím hodnocením nesouhlasím," reagoval Thompson na výsledek, který kromě AP ohlásily i televizní stanice CNN, Fox News nebo NBC.

Prezidentovi příznivci proti údajným podvodům protestovali i v Arizoně nebo v americkém hlavním městě. Ve Washingtonu jeden z účastníků mával cedulí s nápisem "zastavte krádež", což je heslo propagované v posledních dnech na sociálních sítích prezidentovými spojenci.

Trump zatím neuznal Bidena jako vítěze voleb a i někteří Trumpovi voliči vyjadřují názor, že bitva o Bílý dům ještě není u konce. "Nemyslím si, že je v tuto chvíli souboj ukončený. Myslím, že se dějí nějaké lumpárny," řekl agentuře AP Paul Petrillo ze státu Pensylvánie. Má za to, že by měl zasáhnout americký nejvyšší soud, ačkoli něco takového je možné pouze za velmi specifických okolností.

Stoupenci prezidenta se na některých místech dostávali do kontaktu se oslavujícími příznivci bývalého viceprezidenta Bidena. Jistá žena ze státu New Hampshire si po jedné takové interakci stěžovala na vulgární projevy z druhé strany. "Říkala jsem si: 'To jako vážně?' To si mohli odpustit," řekla NYT 48letá Jodi Lavoieová-Carnesová. Na adresu Bidena dodala: "Teď jste zvolený, tak je zklidněte."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí zdravotníci pod náporem nemocných prosí guvernéry o pomoc

04.12.2020 19:25 Epidemie covidu-19 ve Spojených státech po týdnech nepříznivého vývoje nejeví známky zpomalování a…

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 17:24 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Republikány rozdělují fámy o spiknutí před volbami v Georgii

04.12.2020 17:19 Americký prezident Donald Trump si ani měsíc po konci hlasování nepřestává stěžovat na …

Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New…

04.12.2020 16:05 Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama