Twitter i Facebook kvůli nepokojům zablokovaly účty Trumpa

Sociální sítě Facebook a Twitter v noci na dnešek mimořádně tvrdě zakročily proti aktivitám amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s nepokoji ve Washingtonu. Obě společnosti prezidenta dočasně odstřihly od jeho hlavních účtů, v případě Twitteru nejméně na 12 hodin, Facebook prezidentovi znemožnil nahrávání obsahu na 24 hodin.

Sociální síť Twitter
doporučujeme

Twitter pro odemčení účtu žádal odstranění tří příspěvků, které "vážně porušovaly" pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. To odstranil také Facebook, protože prý mohlo zvýšit riziko násilí.

Trump ve videu neodsoudil počínání svých příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu a narušili schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb. Šéf Bílého domu sice výtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za "velmi výjimečné" a opakoval nepravdivé tvrzení o "ukradených" volbách.

"Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo," uvedl o videu viceprezident Facebook Guy Rosen. Hovořil přitom o "krizové situaci", v níž se přijímají "patřičná krizová opatření".

Výjimečné kroky činil také Twitter, kde má Trumpův hlavní účet skoro 89 milionů sledujících. Kromě zmíněného videa stáhl také dva klasické příspěvky, v jednom z nich Trump naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí patrioti, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě".

"Požádali jsme o odstranění tří dnes (ve středu) nahraných tweetů účtu @realDonaldTrump kvůli opakovanému a vážnému porušení pravidel o občanské integritě," uvedl bezpečnostní účet Twitteru. Po uvedeném zákroku nastupuje automatická blokace účtu, která skončí 12 hodin po odstranění příspěvků. Podle deníku The Washington Post (WP) platforma omezení zruší ještě dnes dopoledne východoamerického času, přičemž nebylo jasné, kdy Trump problematické příspěvky smazal.

Twitter dodal, že další porušování pravidel ze strany končícího amerického prezidenta vyústí v trvalé uzamčení jeho profilu. Zásah proti Trumpovi přitom nebyl jediným opatřením dané sociální sítě v souvislosti s dramatickým vývojem ve Washingtonu. Společnost ve středu ohlásila, že zvažuje "další vystupňované kroky" ve snaze vymáhat dodržování zásad své platformy. Američtí novináři upozorňovali, že zablokován byl také účet Lina Wooda, což je prominentní právník, který v posledních týdnech vytrvale propaguje konspirační teorie o spiknutí proti prezidentu Trumpovi.

Facebook kromě smazání zmiňovaného videa a 24hodinového zákazu aktivity na stejnojmenné platformě Trumpa dočasně zablokoval i na síti Instagram. Kalifornská společnost uvedla, že je násilím v Kongresu zděšena a že odstraňuje obsah podporující "výpad na Kapitol Spojených států". Video s Trumpovou reakcí odstranil také server YouTube.

Americký Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly být formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivých států a vyhlášen vítěz voleb, kterým je demokrat Joe Biden. Trump však svou prohru i po dvou měsících odmítá uznat a v posledních dnech nabádal své příznivce k protestům. Ve středu vystoupil na manifestaci u Bílého domu, přičemž vyzval přítomné, aby se následně vydali ke Kapitolu.

Při následných nepokojích přišli o život čtyři lidé, tři z nich kvůli dosud nespecifikovaným zdravotním problémům. Po vniknutí demonstrantů na půdu Kongresu řada činitelů na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest, Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny".

WP hodnotí středeční kroky Twitteru jako dosud nejtvrdší postih, jaký společnost na Trumpa uvalila. V reakci na opatření se nicméně objevila kritika, že tato i další technologické společnosti měly zasáhnout dříve a zabránit prezidentovi v rozdmýchávání napětí v reálném světě, dodává deník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama