USA chtějí prodat Emirátům "neviditelné" stíhačky F-35, dohoda má být do prosince

Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným arabským emirátům. Podle dnešní zprávy agentury Reuters usilují USA o to, aby kontrakt nebyl v rozporu se zájmy Izraele. Jeho ministr zahraničí Benny Ganc dnes bude jednat ve Washingtonu se svým protějškem Markem Esperem.

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Podle zdrojů Reuters má být dohoda na stole do 2. prosince, kdy se v SAE slaví státní svátek. Musí být v souladu s americko-izraelskou dohodou, která vylučuje prodávat americké zbraně do tohoto regionu, pokud by tím byla ohrožena kvalitativní převaha izraelské armády.

V případě bombardérů F-35, jež má také izraelská armáda, jde o stroje nezjistitelné radary. Reuters píše, že není jasné, jak bude v tomto případě požadavek na zachování převahy Izraele splněn - zda poskytnutím kvalitnějších radarů Izraeli, anebo "úpravou" letadel F-35 určených do SAE.

Bílý dům se k dotazům na toto téma nevyjádřil a mluvčí Pentagonu pouze sdělila, že "USA nekomentují zbrojní prodej, dokud o kontraktech není informován Kongres". V případě prodeje letadel do SAE je třeba překonat politické i administrativní překážky, takže je možné, že dohoda letos uzavřená nebude, píše také Reuters.

SAE nedávno s Izraelem uzavřely dohodu o normalizaci vztahů, ale otázka prodeje F-35 se považovala za nedořešenou. Izraelská armáda má k dispozici 24 strojů F-35 a arabským zemím se s ohledem na princip zachování bojové převahy Izraele zatím tato letadla nedodávala.

Zdroje blízké vyjednávání tvrdí, že se uvažuje o vybavení izraelské protivzdušné obrany tak, aby byla schopná F-35 detektovat, nebo že budou F-35 určené emirátům vyrobeny tak, aby letadla prodaná Izraeli byla lepší kvality než ta prodaná jiným zemím v regionu.

Washington už nyní požaduje, aby se letadla F-35 dodávaná jiným zemím kvalitou nevyrovnala strojům, jež má k dispozici americká armáda. Zatím posledním zákazníkem, který F-35 nakoupil v USA, bylo Polsko, které v lednu uzavřelo kontrakt na 32 těchto strojů. První část bude ale dodána až v roce 2024.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 19:42 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát…

21.10.2020 16:09 Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby…

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama