USA dál čelí náporu koronaviru. Kvůli lavině dezinformací mnoho lidí nevěří vakcíně

Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190.000 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě dnes..

Právo na očkování mají v USA jako první zaměstnanci nemocnic, lidé pobývající v domovech pečujících o seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Bílý dům však v neděli oznámil, že by mezi prvními měli dostat vakcínu také vládní činitelé, členové Kongresu i někteří soudci. To vyvolalo značně odmítavou reakci veřejnosti na sociálních sítích, zejména kvůli tomu, že Trump a jeho okolí se dlouhodobě neřídí radami zdravotnických úřadů, jen zřídkakdy nosí roušky a i v nejhorších časech pandemie pořádají vánoční recepce a večírky v Bílém domě.

Trump o několik hodin později na twitteru napsal, že by lidé pracující v prezidentské rezidenci měli dostat vakcínu "až o něco později, pokud to nebude obzvláště důležité". Dodal, že zatím nemá určený termín pro očkování, ale že se na něj těší, až přijde vhodný čas.

People working in the White House should receive the vaccine somewhat later in the program, unless specifically necessary. I have asked that this adjustment be made. I am not scheduled to take the vaccine, but look forward to doing so at the appropriate time. Thank you!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 14, 2020

Trump se koronavirem nakazil v říjnu a strávil kvůli tomu i tři dny v nemocnici. Americké zdravotnické úřady se přitom podle agentury Reuters dosud nerozhodly, zda by očkování měli podstupovat i lidé, kteří se virem již nakazili.

Podle vládních činitelů se úřady budou snažit brzkým naočkováním politických lídrů snažit přesvědčit Američany, že je látka bezpečná a účinná. Průzkumy totiž ukazují značnou nedůvěru americké veřejnosti vůči novým preparátům vyvinutým a schváleným v rekordně krátkém čase, kterou ještě posiluje šíření dezinformací na internetu. "Americký lid by měl mít důvěru, že dostává tu samou a efektivní vakcínu jako vysoce postavení činitelé vlády Spojených států," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle expertů bude nutné k vymýcení koronaviru ze společnosti naočkovat asi 70 až 80 Američanů. Šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui přitom již dříve uvedl, že se těchto čísel podaří dosáhnout v ideálním případě mezi květnem a červnem. Za první čtvrtletí příštího roku by chtěl dosáhnout hranice 100 milionu lidí, kteří již dostali potřebné dvě dávky vakcíny.

?: The first shipment from our Kalamazoo plant. @UPS @FedEx ..The Pfizer-BioNTech #COVID19 vaccine has not been approved or licensed by the @US_FDA but has been authorized for emergency use to prevent COVID-19 in individuals 16+. See conditions of use: https://t.co/OS1tgYopUj pic.twitter.com/yogti0Ahcq

— Pfizer Inc. (@pfizer) December 13, 2020

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie již téměř 300.000 lidí v souvislosti s covidem-19, nákaza se tam prokázala u 16,25 milionu osob. Odborníci varují, že zemi čekají náročné zimní měsíce, kdy se budou statistiky nadále zvyšovat rekordním tempem. Denní i celkové údaje počtu nakažených i zemřelých jsou přitom v USA zdaleka nejvyšší na světě.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Donald Trump očkování Pfizer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy