USA dál čelí náporu koronaviru. Kvůli lavině dezinformací mnoho lidí nevěří vakcíně

Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190.000 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě dnes..

Právo na očkování mají v USA jako první zaměstnanci nemocnic, lidé pobývající v domovech pečujících o seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Bílý dům však v neděli oznámil, že by mezi prvními měli dostat vakcínu také vládní činitelé, členové Kongresu i někteří soudci. To vyvolalo značně odmítavou reakci veřejnosti na sociálních sítích, zejména kvůli tomu, že Trump a jeho okolí se dlouhodobě neřídí radami zdravotnických úřadů, jen zřídkakdy nosí roušky a i v nejhorších časech pandemie pořádají vánoční recepce a večírky v Bílém domě.

Trump o několik hodin později na twitteru napsal, že by lidé pracující v prezidentské rezidenci měli dostat vakcínu "až o něco později, pokud to nebude obzvláště důležité". Dodal, že zatím nemá určený termín pro očkování, ale že se na něj těší, až přijde vhodný čas.

People working in the White House should receive the vaccine somewhat later in the program, unless specifically necessary. I have asked that this adjustment be made. I am not scheduled to take the vaccine, but look forward to doing so at the appropriate time. Thank you!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 14, 2020

Trump se koronavirem nakazil v říjnu a strávil kvůli tomu i tři dny v nemocnici. Americké zdravotnické úřady se přitom podle agentury Reuters dosud nerozhodly, zda by očkování měli podstupovat i lidé, kteří se virem již nakazili.

Podle vládních činitelů se úřady budou snažit brzkým naočkováním politických lídrů snažit přesvědčit Američany, že je látka bezpečná a účinná. Průzkumy totiž ukazují značnou nedůvěru americké veřejnosti vůči novým preparátům vyvinutým a schváleným v rekordně krátkém čase, kterou ještě posiluje šíření dezinformací na internetu. "Americký lid by měl mít důvěru, že dostává tu samou a efektivní vakcínu jako vysoce postavení činitelé vlády Spojených států," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle expertů bude nutné k vymýcení koronaviru ze společnosti naočkovat asi 70 až 80 Američanů. Šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui přitom již dříve uvedl, že se těchto čísel podaří dosáhnout v ideálním případě mezi květnem a červnem. Za první čtvrtletí příštího roku by chtěl dosáhnout hranice 100 milionu lidí, kteří již dostali potřebné dvě dávky vakcíny.

?: The first shipment from our Kalamazoo plant. @UPS @FedEx ..The Pfizer-BioNTech #COVID19 vaccine has not been approved or licensed by the @US_FDA but has been authorized for emergency use to prevent COVID-19 in individuals 16+. See conditions of use: https://t.co/OS1tgYopUj pic.twitter.com/yogti0Ahcq

— Pfizer Inc. (@pfizer) December 13, 2020

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie již téměř 300.000 lidí v souvislosti s covidem-19, nákaza se tam prokázala u 16,25 milionu osob. Odborníci varují, že zemi čekají náročné zimní měsíce, kdy se budou statistiky nadále zvyšovat rekordním tempem. Denní i celkové údaje počtu nakažených i zemřelých jsou přitom v USA zdaleka nejvyšší na světě.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Donald Trump očkování Pfizer

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 55 minutami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení

Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL), největší světový výrobce baterií pro elektromobily, představila novou generaci své baterie Shenxing, která nabízí delší dojezd než dosavadní technologie konkurenční firmy BYD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy