USA evidují více nově nakažených než při vrcholu vlny způsobené deltou

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem, který překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta. Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce.

Situace v USA: Koronavirus SARS-CoV-2

Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nyní v zemi koronavirus prokáže v průměru u téměř 200.000 lidí denně, což je nejvíce od ledna. Křivka přitom stále strmě stoupá, podle listu The New York Times se daří odhalit o 83 procent více nových infekcí než před 14 dny. Statistiky přitom v těchto dnech mohou být ovlivněny svátečními výpadky v evidenci. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce jako počty infekcí a po víkendu byla těsně nad 70.000.

Fauci v neděli varoval, že počty nově nakažených budou stoupat nejen v USA, ale také ve zbytku světa, a že by se lidé neměli příliš uspokojovat zprávami o tom, že omikron možná způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než dosud dominantní delta.

"Když máte mnohem, mnohem, mnohem více (nakažených) lidí s méně vážným průběhem, tak to může svým způsobem neutralizovat pozitivní efekt toho mírnějšího průběhu," řekl Fauci v televizi ABC. V největším ohrožení jsou podle něj lidé, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19. V oblastech s nízkou proočkovaností hrozí kvůli vysoké infekčnosti omikronu v příštích měsících přetížení nemocnic i v případě, že varianta obecně způsobuje mírnější průběh onemocnění, řekl expert.

Podle Fauciho je představitelné, že se dříve nebo později všichni nakazí, nebo budou naočkovaní a dostanou posilovací dávku. "Když se dostanete do takového bodu, tak pokud by se neobjevila velmi zvláštní varianta, která by obešla veškerou ochranu - což by bylo neobvyklé - tak se podle mého názoru můžeme dostat do situace, kdy to budeme mít (pandemii) na stabilní úrovni," řekl epidemiolog.

Dopady nové vlny epidemie pocítily o uplynulém víkendu tisíce cestujících. Aerolinky musely od pátku kvůli šíření nákazy u svých zaměstnanců zrušit zhruba 4000 letů z, do nebo v rámci USA, uvádí podle agentury AP web FlightAware.

Americké úřady se nyní snaží co nejrychleji rozšířit testovací kapacity, jejichž nedostatek je pro mnoho lidí komplikací. Administrativa prezidenta Joea Bidena mimo jiné objednala půl miliardy testovacích sad, které hodlá od ledna zdarma distribuovat do domácností. "Zcela zjevně to musíme zlepšit," řekl k testování Fauci. "Myslím, že se věci velmi zlepší začátkem ledna, to nám ale nepomůže dnes nebo zítra," dodal.

Ve školách a podnicích rostou obavy z ochromení provozu kvůli výpadu velkého množství nakažených pracovníků. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již před Vánoci zkrátilo doporučenou dobu karantény po nákaze pro zdravotníky z deseti dnů na týden. Stát New York pracovníkům například ve vzdělávání, zdravotní péči, dopravě či v obchodech s potravinami za určitých podmínek povolil návrat na pracoviště již pět dnů po pozitivním testu na koronavirus.

Někteří státní činitelé varují své občany, aby se vyhýbali velkým sešlostem při oslavám Nového roku. Ministerstvo zdravotnictví státu Louisiana na twitteru napsalo, že se ve státu za poslední týden zdvojnásobil počet lidí s covidem-19 v místních nemocnicích a že se nákaza omikronem šíří na celém území státu.

Nejvíce zasažený je však stále severovýchod USA v čele s městem New York, které hlásí skoro 20.000 infekcí denně. V nejlidnatějším americkém městě dnes vstoupily v platnost nové požadavky týkající se očkování, informoval zpravodajský web BBC. New York jako první město zavedl vakcinační nařízení pro pracovníky v soukromé sféře, kteří nově musí ukázat potvrzení o nejméně jednom očkování proti covidu-19 a mají 45 dní na předložení certifikátu o druhé dávce.

Vedení města dále ode dneška požaduje, aby se v restauracích, divadlech či na sportovištích kontrolovala dokončená prvotní imunizace také u dětí starších 11 let. Od 29. ledna se má stejné pravidlo vztahovat i na věkovou kategorii pět až 11 let.

V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů covidu

24.01.2022 09:21 V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst za…

EU zatím nebude odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, USA a Británie…

24.01.2022 09:54 Evropská unie nehodlá odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, u jejíchž hranic je stále připravena k…

Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí

24.01.2022 08:37 Americký prezident Joe Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí…

Počasí bude během týdne překvapivě stálé, naznačuje předpověď

24.01.2022 06:30 Až nečekaně stálé bude počasí během právě začínajícího pracovního týdne. Naznačuje to nejnovější…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Německo už není pro Spojené státy spolehlivým spojencem, píše WSJ

24.01.2022 11:50 S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit…

Biden uvažuje o vyslání tisíců vojáků a válečných lodí do Pobaltí a…

24.01.2022 08:39 Americký prezident Joe Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí…

Muži hrozí 20 let vězení. Při letu neměl roušku a vystrčil na letušku zadek

22.01.2022 22:00 Aktualizováno Irskému občanovi, který si při letu z Dublinu do New Yorku odmítl nasadit roušku a vystrčil na…

Počet případů covidu ve světě překonal 340 milionů

21.01.2022 08:44 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve…

Ivanka Trumpová má podat svědectví v parlamentním výboru

20.01.2022 20:45 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů požádal dopisem dceru bývalého prezidenta Donalda…

Blinken v Kyjevě: Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době

19.01.2022 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Kyjeva řekl, že Rusko může zaútočit…

Nových infekcí v USA ubývá, v nemocnicích ale epidemická vlna vrcholí

19.01.2022 12:37 Aktualizováno Spojené státy registrují za poslední dny pokles průměrných počtů nových nákaz asi o 50.000 a jsou…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:32 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Na Ukrajinu míří šéf americké diplomacie, ve středu se setká se Zelenským

18.01.2022 14:02 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je…

Počet případů covidu ve světě překonal 330 milionů

18.01.2022 08:35 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Související:

Právě se děje

reklama