USA evidují více nově nakažených než při vrcholu vlny způsobené deltou

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem, který překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta. Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce.

Situace v USA: Koronavirus SARS-CoV-2

Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nyní v zemi koronavirus prokáže v průměru u téměř 200.000 lidí denně, což je nejvíce od ledna. Křivka přitom stále strmě stoupá, podle listu The New York Times se daří odhalit o 83 procent více nových infekcí než před 14 dny. Statistiky přitom v těchto dnech mohou být ovlivněny svátečními výpadky v evidenci. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce jako počty infekcí a po víkendu byla těsně nad 70.000.

Fauci v neděli varoval, že počty nově nakažených budou stoupat nejen v USA, ale také ve zbytku světa, a že by se lidé neměli příliš uspokojovat zprávami o tom, že omikron možná způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než dosud dominantní delta.

"Když máte mnohem, mnohem, mnohem více (nakažených) lidí s méně vážným průběhem, tak to může svým způsobem neutralizovat pozitivní efekt toho mírnějšího průběhu," řekl Fauci v televizi ABC. V největším ohrožení jsou podle něj lidé, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19. V oblastech s nízkou proočkovaností hrozí kvůli vysoké infekčnosti omikronu v příštích měsících přetížení nemocnic i v případě, že varianta obecně způsobuje mírnější průběh onemocnění, řekl expert.

Podle Fauciho je představitelné, že se dříve nebo později všichni nakazí, nebo budou naočkovaní a dostanou posilovací dávku. "Když se dostanete do takového bodu, tak pokud by se neobjevila velmi zvláštní varianta, která by obešla veškerou ochranu - což by bylo neobvyklé - tak se podle mého názoru můžeme dostat do situace, kdy to budeme mít (pandemii) na stabilní úrovni," řekl epidemiolog.

Dopady nové vlny epidemie pocítily o uplynulém víkendu tisíce cestujících. Aerolinky musely od pátku kvůli šíření nákazy u svých zaměstnanců zrušit zhruba 4000 letů z, do nebo v rámci USA, uvádí podle agentury AP web FlightAware.

Americké úřady se nyní snaží co nejrychleji rozšířit testovací kapacity, jejichž nedostatek je pro mnoho lidí komplikací. Administrativa prezidenta Joea Bidena mimo jiné objednala půl miliardy testovacích sad, které hodlá od ledna zdarma distribuovat do domácností. "Zcela zjevně to musíme zlepšit," řekl k testování Fauci. "Myslím, že se věci velmi zlepší začátkem ledna, to nám ale nepomůže dnes nebo zítra," dodal.

Ve školách a podnicích rostou obavy z ochromení provozu kvůli výpadu velkého množství nakažených pracovníků. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již před Vánoci zkrátilo doporučenou dobu karantény po nákaze pro zdravotníky z deseti dnů na týden. Stát New York pracovníkům například ve vzdělávání, zdravotní péči, dopravě či v obchodech s potravinami za určitých podmínek povolil návrat na pracoviště již pět dnů po pozitivním testu na koronavirus.

Někteří státní činitelé varují své občany, aby se vyhýbali velkým sešlostem při oslavám Nového roku. Ministerstvo zdravotnictví státu Louisiana na twitteru napsalo, že se ve státu za poslední týden zdvojnásobil počet lidí s covidem-19 v místních nemocnicích a že se nákaza omikronem šíří na celém území státu.

Nejvíce zasažený je však stále severovýchod USA v čele s městem New York, které hlásí skoro 20.000 infekcí denně. V nejlidnatějším americkém městě dnes vstoupily v platnost nové požadavky týkající se očkování, informoval zpravodajský web BBC. New York jako první město zavedl vakcinační nařízení pro pracovníky v soukromé sféře, kteří nově musí ukázat potvrzení o nejméně jednom očkování proti covidu-19 a mají 45 dní na předložení certifikátu o druhé dávce.

Vedení města dále ode dneška požaduje, aby se v restauracích, divadlech či na sportovištích kontrolovala dokončená prvotní imunizace také u dětí starších 11 let. Od 29. ledna se má stejné pravidlo vztahovat i na věkovou kategorii pět až 11 let.

Ivermektin. Lék, který pobláznil Čechy natolik, že jim hrozí i vězení,…

11.01.2022 11:19 Kolem covidu se v posledních dvou letech vyrojila řada kauz. Jen málokterá ale měla takovou odezvu…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Na sídlišti v Kralupech nad Vltavou v paneláku hořelo, desítky lidí…

15.01.2022 22:00 Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Počasí: Česko zasáhne příští týden silný vítr, hrozí i sněžení

16.01.2022 06:30 Česko zasáhnou příští týden další mrazy. Podle meteorologů hrozí i silný vítr a od středních poloh…

Předpověď počasí na víkend: Na leden bude poměrně teplo

15.01.2022 06:30 Třetí lednový víkend přinese na tento kalendářní měsíc relativně teplé počasí. V noci sice mohou…

Policie vyjednává s mužem, který vzal rukojmí v texaské synagoze

15.01.2022 21:57 Úřady v texaském městě Colleyville vyjednávají s mužem, který při bohoslužbě zjevně vzal rukojmí v…

Satelity zachytily výbuch podmořské sopky u Tongy. Ze záběrů se tají dech

15.01.2022 17:05 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počet případů covidu překonal ve světě 320 milionů, situace se nelepší

15.01.2022 11:47 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Biden chystá příští týden před výročím inaugurace tiskovou konferenci

14.01.2022 21:46 Americký prezident Joe Biden bude příští středu odpovídat na otázky novinářů na tiskové konferenci,…

V mnoha státech USA jsou nemocniční lůžka obsazená z 80 a více procent

14.01.2022 21:18 Aktualizováno Prudký rozmach koronavirové varianty omikron dostává na hranice možností nemocnice ve skoro…

Biden připustil, že si není jist, zda se podaří prosadit volební reformy

14.01.2022 12:53 Americký prezident Joe Biden připustil, že si není jistý, zda se demokratům letos podaří prosadit v…

Nejvyšší soud v USA zamítl povinné očkování pro zaměstnance větších firem

13.01.2022 22:02 Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta…

Argentina se mění v nejteplejší místo na Zemi, zažívá extrémní vedra

13.01.2022 17:45 Aktualizováno Argentinu, Uruguay, Paraguay a jih Brazílie, kde je nyní léto, v těchto dnech sužuje silná vlna…

Pokud Rusko napadne Ukrajine, zmrazíme Putinovi majetek, zní z USA

13.01.2022 11:16 Demokraté v americkém senátu zveřejnili projekt protiruských sankcí, které navrhují přijmout v…

Fauci: Omikron si v USA nakonec najde v podstatě každého

12.01.2022 17:57 Aktualizováno Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě…

Související:

Právě se děje

reklama