USA možná zakážou e-cigarety pro mladší 21 let

Spojené státy uvažují o zvýšení minimálního věku pro nákup elektronických cigaret na 21 let. Prohlásil to podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump, který dnes v Bílém domě jednal i o případech úmrtí a poškození plic dávaných do souvislosti s elektronickými cigaretami. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současné době eviduje 47 takových úmrtí a 2290 případů poškození plic.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

E-cigarety
doporučujeme

Příčina závažných poškození plic stále není objasněna, CDC ale jako problematickou látku identifikovala acetát vitaminu E. To je syntetická forma vitaminu E, který patří k nejdůležitějším antioxidantům v těle. Acetát vitaminu E, známý také jako alfa-tokoferyl acetát, se běžně používá v prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření nebo péči o pokožku. Zmíněná látka se do kuřáckých směsí přidává jako aditivum, především kvůli zahuštění produktů obsahujících kanabinoid THC.

CDC proto doporučuje nepoužívat pro elektronické cigarety produkty s obsahem THC, obzvláště pak ty neoficiálního původu, mimo jiné od internetových překupníků.

Trump dnes uvedl, že o případech úmrtí po použití kontaminovaných produktů toho již hodně přečetl. Na dotaz, zda zvažuje nějaký další krok, jak elektronické kouření regulovat, odpověděl, že vláda chce chránit děti.

V současné době je možné elektronické cigarety i příslušné kuřácké směsi zakoupit podle federálního nařízení od 18 let. Problematické jsou ale internetové obchody, které často nežádají doklad o věku, takže si přípravky mohou zakoupit i děti. Kritici také upozorňují, že nabízené příchutě jsou velkým lákadlem, které k elektronickému kouření přivádí nové zájemce.

V září Trumpova administrativa naznačila, že chystá zákaz většiny příchutí, od tohoto záměru ale ustoupila. Trump dnes řekl, že poučením pro USA z dob alkoholové prohibice je fakt, že zákaz jen vedl k černému trhu. Zástupce výrobce elektronických cigaret NJOY podle Reuters poznamenal, že zákaz příchutí by vedl ke ztrátě 100.000 pracovních míst.

V případě tradičních cigaret v USA platí federální zákaz prodeje do 18 let. Řada amerických států ale dostupnost zpřísnila a pro nákup vyžaduje nejméně dosažení 21 let. Některé státy, ale i obchodní řetězce takto regulují i elektronické cigarety. Příkladem je společnost Walmart, která ve svých obchodech minimální věk na jakékoli kuřácké produkty stanovila na 21 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

07.12.2019 00:01 NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Biden se pohádal s voličem. Měl ho slovně napadnout

06.12.2019 23:03 Favorizovaný uchazeč o nominaci demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden se na čtvrteční…

Trump požádal o vydání finančních záznamů

06.12.2019 23:00 Prezident USA Donald Trump požádal nejvyšší soud, aby pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu,…

Britská diplomatka v USA končí. Odmítá šířit polopravdy o brexitu

06.12.2019 21:23 Vysoce postavená diplomatka na britské ambasádě ve Washingtonu odchází ze své funkce hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama