USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a zuřivostí, která možná překvapuje i samotného šéfa Bílého domu, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že mnoho z nich ještě před pár lety tvrdilo, že Trump není skutečný republikán a určitě není konzervativec.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Sovětský svaz
doporučujeme

Transformace konzervativní ideologie

Nyní republikáni Trumpa milují a puristické konzervativní skupiny jako Tea Party, FreedomWorks a Club for Growth mobilizují miliony svých stoupenců k boji za prezidenta, upozorňuje komentátor.

Na otázku, proč tomu tak je, se často odpovídá, že Trump natolik naplňuje republikánskou agendu, že nehledě na veškerý cirkus a divadlo působí jako spolehlivý a tuhý konzervativec, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že v některých oblastech toto zajisté platí, především v společenských a kulturních otázkách, jmenování soudců či utužování podmínek pro interrupce, přistěhovalce a azylanty, v klíčové republikánské tezi o malé vládě je Trump hluboce nekonzervativní.

Jako příklad uvádí politolog hlavní téma Tea Party, tedy rostoucí dluh USA. U zrodu hnutí stála myšlenka hypotečních ulev pro vlastníky nemovitostí, ale širší otázkou bylo vždy nebezpečí růstu zadluženosti, vysvětluje komentátor. Připomíná, že ještě v roce 2011 bylo federální zadlužení zmíněno na zasedání Kongresu více než osmtisíckrát a o rok později budoucí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dokonce označil za hlavní úkol stávající generace přimět vládu vyvést zemi z rozpočtové krize.

"Během prvního roku v úřadě Trump, s dychtivou pomocí republikánské sněmovny a senátu, odstřelil americký rozpočet daňovými škrty, které vynesly deficit v letošním roce k bilionu dolarů a během 10 let přidají ke státnímu dluhu téměř 2 biliony dolarů," píše Zakaria. Ačkoliv se často mluví o pokrytectví republikánů, kteří se o deficit starají pouze tehdy, kdy vládnou demokrati, sám považuje za pozoruhodnější opuštění tezí o malé vládě a fiskálním konzervativizmu, které se součástí širší transformace konzervativní ideologie.   

Trump vybral na daní přes 88 miliard dolarů v podobě cel a ač prezident tvrdí opak, tyto peníze za zahraniční zboží nakonec platí američtí zákazníci, upozorňuje politolog. Dodává, že efektem je snížení HDP a pokles mezd Američanů.

Současná administrativa si sice uvědomuje problémy, které plynou z obchodních válek, ale na špatná opatření reaguje masivními dotacemi pro preferované oběti, vysvětluje Zakaria. Podotýká, že postiženi byli především američtí zemědělci, ale prezident nedávno uvedl, že ti se na něj nemůžou příliš zlobit, protože jim jen loni a letos poslal 12, resp. 16 miliard dolarů.

To výrazně převyšuje 12 miliard dolarů, které v roce 2009 federální vláda vyčlenila na záchranu automobilek, konstatuje komentátor. Připomíná, že ideologie volného trhu se zrodila z odporu k clům, protekcionalismu a merkantilismu, na které se zaměřovali myslitelé jako Adam Smith či David Ricardo.

V sovětském stylu

"Konzervativci, včetně Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana, desetiletí kázali světu o přednostech volného obchodu," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že věřili, vláda by neměla určovat ekonomické vítěze a poražené a tato myšlenka byla pro republikány natolik zásadní, že ji Trump zopakoval krátce poté, co v roce 2015 oznámil prezidentskou kandidaturu.

Nyní se ale jeho administrativa chová jako centrální plánovací úřad, který uděluje celní výjimky preferovaným firmám a podnikům, zatímco jiným je odpírá, konstatuje komentátor. Připomíná, že mezi produkty, které zatím unikly zdanění, jsou lososi, tresky, bible či frakční chemikálie, ale doložky jsou dočasné, tudíž o ně firmy budou muset žádat znovu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lobbisté, právníci a ředitelé společností se v ryze sovětském stylu šikují, aby se obraceli na vládní představitele s žádostí o tyto cenné výjimky, které jsou udělovány v neprůhledném procesu, často zjevně Trumpem samotným, uvádí politolog. Odkazuje na případ firmy Apple, která podle prezidentova Tweetu nejprve neměla výjimku získat, ale poté, co se s Trumpem sešel ředitel firmy Tim Cook, šéf Bílého domu otočil.

Uvedené upřednostňování souzní s Trumpovou touhou zasahovat do průmyslové politiky a naplňovat skrze ní vlastní zájmy, nikoliv zájmy americké ekonomiky, kritizuje Zakaria. Zdůrazňuje, že prezident pomáhá společnostem a pracovníkům v klíčových státech, které by mu v roce 2020 mohly zajistit znovuzvolení.

Trump například apeloval na úřady v Tennessee, aby přehodnotily záměr uzavřít elektrárnu, která kupuje uhlí od jeho velkého sponzora, poukazuje politolog. Doplňuje, že prezident také jmenovitě útočí na ty manažery a společnosti, které nemá rád, například Jeffa Bezose a jeho Amazon, který tvrdí, že z tohoto důvodu mu byl odepřen kontrakt s ministerstvem obrany v hodnotě 10 miliard dolarů.

"V klíčových otázkách, které ekonomicky definovaly Republikánskou stranu, je dnešní stranickou agendou státní plánování a kumpánský kapitalismus," deklaruje Zakaria. Dodává, že přesně to takzvaní konzervativci nyní zapáleně brání.

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den D začal. Senát dnes rozhodne o osudu Trumpa

21.01.2020 21:19 Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní…

Záhadný čínský koronavirus se dostal do USA. Na Evropu padá strach

21.01.2020 20:39 U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru,…

Američané jsou v názorech na impeachment rozděleni

21.01.2020 19:06 Rozdělení americké společnosti v názorech na ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa ukázal…

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 17:04 Aktualizováno Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama