V Guatemale přibývá denně 11 těhotných ve věku 10 až 14 let, mnoho z nich při porodu zemře

V Guatemale přibývá denně v průměru 11 těhotných ve věku deset až 14 let, přitom sexuální styky s mladšími 14 let jsou podle guatemalských zákonů považovány za znásilnění. Informoval o tom deník El País s odvoláním na zprávu nevládní organizace Ciprondeni, která bojuje za práva dětí v Guatemale. Její nejnovější statistika se týká období od letošního ledna do srpna.

těhotenství
doporučujeme

"Je to alarmující číslo a je třeba, aby se justice takovými případy zabývala. Hovoříme totiž o trestných činech," řekl deníku El País guatemalský ombudsman Jordán Rodas. Kromě toho je podle něj třeba zlepšit informovanost a vzdělávání týkající se sexuality v tradičně velmi konzervativní guatemalské společnosti. Pokud se tak nestane, budou podle Rodase počty těhotných v tak brzkém věku v této středoamerické zemi se 17 miliony obyvatel narůstat.

Většina těhotenství u dívek ve věku deset až 14 let je přitom důsledkem sexuálního styku s příbuzným (otcem, bratrancem, strýcem, dědečkem), napsal španělský deník. Upozornil také, že mnohé z těchto dívek při porodu zemřou.

Guatemalská psycholožka Gloria Pradová připomněla, že dívky v takovém věku nejsou na mateřství připraveny ani psychicky. "Dítě nemá schopnost vychovávat dítě," dodala Pradová.

Mateřství v tak brzkém věku také ovlivní život dívek po ekonomické stránce. Jelikož musí zůstat s potomkem doma, často nevystudují a nachází jen špatně placenou práci. Podle zástupkyně Populačního fondu OSN (UNFPA) v Guatemale Any Luisy Rivasové pouze dvě procenta guatemalských dívek, které se staly matkami jako nezletilé, vystudují vysokou školu. Z Guatemalek, které porodily jako dospělé, jich podle ní získá vysokoškolské vzdělání asi devět procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama