V USA bylo očkováno proti koronaviru přes 10 milionů lidí, potíže mají Kalifornie i New York

Ve Spojených státech obdrželo první dávku vakcíny proti covidu-19 více než 10 milionů lidí. Koronavirus se však v některých částech země šíří v podstatě nekontrolovatelně, USA zaznamenaly za poslední den přes 224.000 nově infikovaných lidí, čímž tam celkový počet prokázaných nálezů na SARS-CoV-2 překonal hranici 23 milionů. Dalších 3848 Američanů ve středu po nákaze covidem-19 zemřelo, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

Podle statistik The New York Times (NYT) se v posledním týdnu virus prokázal denně v průměru u téměř čtvrt milionu osob, sedmidenní průměr zemřelých s covidem-19 je 3346 lidí za den, což jsou nejvyšší údaje ze všech zemí na světě. Počet hospitalizovaných osob již asi týden stagnuje kolem hranice 130.000 pacientů. Experti však varují, že by jich mohlo začít znovu přibývat s tím, jak se covid-19 rozvine u lidí, kteří se virem nakazili přes Vánoce a Nový rok.

Americké úřady na naléhání expertů upravily pravidla pro očkování, aby se podařilo šíření nákazy co nejrychleji dostat pod kontrolu. Nově tak již neplatí přísné regulace, podle nichž mají být na prvním místě očkováni pracovníci ve zdravotnictví. Federální vláda nyní naléhá na státy, aby co nejrychleji naočkovali alespoň jednou dávkou vakcíny všechny osoby nad 65 let.

Podle toho se již zařídila Kalifornie, která je jedním ze současných ohnisek nákazy v USA. Tamní guvernér Gavin Newsom oznámil, že na listině osob, které mají v současné chvíli právo na očkování, přibylo po změně vládního opatření 6,6 milionu obyvatel tohoto nejlidnatějšího amerického státu.

Americké státy dostaly od federální vlády zatím 30 milionů dávek vakcín od firmy Moderna a společností Pfizer a BioNTech, z nichž se podařilo lidem aplikovat zatím jen třetinu. Společnost Johnson & Johnson ve středu uvedla, že v březnu zřejmě uvede na trh svou vakcínu, u níž bude na rozdíl od dosud schválených preparátů potřeba k plné imunizaci jen jedna dávka.

Kalifornie i New York chtějí do konce ledna naočkovat alespoň milion svých obyvatel. Zatímco v Kalifornii je největší překážkou nedostatečná infrastruktura, starosta New Yorku Bill de Blasio ve středu prohlásil, že nejlidnatější americké město dostává od vlády málo dávek, což ohrožuje dosažení vytyčených cílů.

"Potřebujeme, aby federální vláda, státní vláda a výrobci zrychlili a okamžitě nám dali více zásob," prohlásil de Blasio ve středu. Město otevřelo očkovací centra ve všech pěti správních městských obvodech, přičemž dvě z nich vyrostly i na baseballových stadionech místních klubů hrajících v lize MLB. Zdravotníci a sestry však podle de Blasia nebudou mít co lidem naočkovat již příští týden, pokud město nedostane další dávky.

Snahy o co nejrychlejší proočkování populace ještě zintenzivnil výskyt nové mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Británii. Tato varianta, která je podle odborníků výrazně nakažlivější, se zatím objevila v deseti amerických státech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Trump zanechal poselství chaosu, jeho budoucnost je mlhavá, píší média

21.01.2021 11:42 Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska…

Hlavním motivem Bidenovy inaugurace byla jednota, hodnotí tisk

21.01.2021 08:50 Inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta Joea Bidena dominovaly apely na sjednocení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama