V USA se rozšíří testování na koronavirus, Biden bude varovat neočkované

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden v New Yorku otevře nová federální testovací centra na koronavirus a zakoupí 500 milionů rychlotestů, které si budou Američané od ledna moci objednávat zdarma on-line. Na pomoc nemocnicím vláda nasadí tisíc vojenských zdravotníků.

S odvoláním na svůj zdroj, s nímž hovořila před dnešní plánovanou tiskovou konferencí amerického prezidenta, o tom informovala agentura AP. Zmíněná opatření mají podle ní pomoci v boji proti šíření nové koronavirové varianty omikron.

O omikronu, který podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už v USA převažuje, má Biden dnes promluvit k Američanům. Agentura AP s odvolání na nejmenovaného vysoce postaveného úředníka píše, že prezident se kromě toho, že oznámí zmíněná opatření, bude snažit vážným tónem domluvit neočkovaným Američanům.

"Také poukážeme na to, že pokud nejste očkováni, je u vás vysoké riziko onemocnění. Tato varianta (omikron) je vysoce přenosná a neočkovaní mají osmkrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni a čtrnáctkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na covid-19," cituje AP úředníka.

Biden podle AP řekne, že se omikronem vzhledem k jeho vysoké nakažlivosti mohou infikovat i očkování. Zároveň však zdůrazní, že u očkovaných bude výrazně menší pravděpodobnost těžkého průběhu. Prezident také Američany vyzve, aby dodržovali doporučení ohledně nošení roušek, a to zejména při cestování.

Sezona prázdninových cest již začala a ve Spojených státech skokově přibývají případy covidu-19. Omikron podle federálních úřadů nyní představuje 73 procent všech nových případů, oproti méně než jednomu procentu na začátku měsíce. První úmrtí související s omikronem v pondělí ohlásil Texas.

V uplynulém týdnu podle propočtů agentury Reuters Spojené státy zaznamenaly devítiprocentní nárůst počtu nových případů koronaviru, přičemž od začátku prosince počet nových nákaz vzrostl o 57 procent. Počet osob hospitalizovaných s covidem-19 v USA od začátku měsíce vzrostl o 26 procent.

Od začátku pandemie Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, zaznamenaly skoro 51 milionů případů nákazy koronavirem a přes 809.000 s ním spojených úmrtí, což je v absolutních počtech nejvíce na světě.

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe. Od té doby se podle sobotního oznámení Světové zdravotnické organizace objevila už 89 zemích.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy