V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda Trumpa?

Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký deník The Washington Post. Právě chování slovenské prezidentky prý příkladem, jak porazit například Donalda Trumpa nebo jiné politiky, kteří vsázejí na agresivní kampaň a rozdělování společnosti.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Deník Washington Post se zaměřil na postavu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Známá novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová, která se věnuje se zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, se na ni zaměřila ve svém sloupku.

Podle ní nastal „temný okamžik pro ty, kteří se zajímají o právní stát ve Spojených státech, a dokonce i pro ty, kteří se obávají o budoucnost demokracie v zemi“. Poukazuje na to, že americký prezident Donald Trump otevřeně porušuje nejen zákon, ale i zásady slušnosti. Pomocí sociálních médií se chlubí a vytahuje, čímž s každým tweetem snižuje autoritu a úctu své kanceláře. Přesto je prý těžké si představit, kdo by jej dokázal porazit.

Poukazuje také na to, že v podobně „temném okamžiku“ bylo v únoru 2018 i Slovensko. „Tato země byla vedena populistickou vládou spojenou s korupcí a organizovaným zločinem. Jan Kuciak, mladý novinář, který se pokusil tyto vztahy prozkoumat, byl brutálně zavražděn spolu se svou snoubenkou,“ uvádí s tím, že existovaly i náznaky, že do všeho byli zapleteni i vysoce postavení úředníci.

Applebaumová připomíná, že následovaly masové pouliční protesty, které donutily premiéra Roberta Fica k rezignaci. Přesto prý ale bylo obtížné si vůbec představit, jaký druh politické kampaně by mohl porazit Ficovu stranu. „Překvapivá odpověď přišla odnikud - nebo spíše od Pezinku, malého města na jihozápadním Slovensku, kde Zuzana Čaputová, environmentální právnička a sociální liberálka, strávila mnoho let bojováním proti skládce, která znečišťovala ovzduší a vodu v regionu. Čaputova, rozhněvaná vraždami, vstoupila do prezidentské kampaně v březnu 2018 jako kandidátka malé progresivní slovenské strany. O rok později vyhrála,“ píše se ve sloupku.

Jak to udělala? Novinářka uvádí, že právě na to se měla při nedávné návštěvě Čaputové v New Yorku možnost osobně zeptat. „Řekla mi, že zahájila svou politickou kariéru tím, že se snažila pochopit, proč lidé volili vládnoucí stranu, která používala rétoriku proti imigrantům a cizincům, útoky na média a „elity“, aby ospravedlnila svůj vliv,“ píše Applebaumová.

Cituje také slovenskou prezidentku, která varovala, že se lidé bojí neznámého a že tento strach využívají populisté. I proto se prý Slovákům rozhodla „nabídnout nejen její názory, ale také morální argumentaci". „Zatímco ostatní kandidáti se hašteřili v televizních debatách, ona byla klidná a uvážlivá,“ píše Washington Post.

Podle novinářky tak neživila nepřátelství, ale naopak se pokusila vybudovat mosty mezi lidmi, kteří mají společné hodnoty. Pomohlo jí i načasování – především kauza kolem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, i odkaz z minulosti ohledně těžkého průmyslu na Slovensku. „Čaputová dlouho hovořila jak o reformě soudnictví i o regulaci životního prostředí," připomíná. 

Právě Čaputovou by se podle novinářky mohly inspirovat i další země. A namísto debaty a argumentů o „boji a mobilizaci příznivců“ by mohli mít šanci ti, kteří používají „hesla, která sjednocují“. „Zvláštní forma sebekázně Čaputové, její rozhodnutí nenechat se rozzlobit nebo vyprovokovat, může pomoci i jiným kandidátům. V dnešní době se politici soustřeďují na proudy invazivních masivních trollingových kampaní a falešných obvinění. Pokud se ale budou politici jevit jako umírnění, vyrovnaní a připravení, mohou část tohoto hněvu odrazit,“ tvrdí Applebaumová.

„Samozřejmě, že ne každá země má environmentálního právníka čekajícího stranou a připraveného vstoupit na národní scénu. Pokud ale nic jiného, úspěch Čaputové nabízí naději, že i když se zdá, že politika se dostala do své nejtemnější a nejnebezpečnější podoby, nový politický projekt, který si nikdo předtím nedokázal ani představit, dokáže stále zaujmout veřejnost,“ dodává americká novinářka.

Loading...
Vstupte do diskuze (66)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Kalifornii: Muž vystřílel zahradní párty

18.11.2019 10:32 Aktualizováno Při nedělní střelbě v kalifornském městě Fresno bylo zasaženo deset lidí, čtyři z nich zemřeli.…

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

Šok pro Trumpa a republikány. Guvernérské volby v Louisianě vyhrál demokrat

17.11.2019 11:12 Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek…

Rodinná hádka se zvrhla. Otec zastřelil manželku a tři děti

17.11.2019 08:07 Rodinná hádka v domě v americkém San Diegu skončila střelbou, při které přišlo o život pět lidí, z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama