Ve Washingtonu byl zatčen Henry "Enrique" Tarrio, lídr extremistického hnutí Proud Boys

Washingtonská policie v pondělí zadržela lídra krajně pravicové skupiny Proud Boys, který do americké metropole přijel na ohlášené protesty proti potvrzení výsledku prezidentských voleb. Henry "Enrique" Tarrio je podezřelý z poškození majetku při podobné demonstraci v první polovině prosince. Podle amerických médií také čelí obviněním souvisejícím s držením zbraní.

Policie USA
doporučujeme

Hnutí Proud Boys ("hrdí hoši") patří v poslední době k nejvýraznějším nacionalistickým skupinám ve Spojených státech a hlasitě podporuje snahu končícího prezidenta Donalda Trumpa změnit výsledky prezidentských voleb. Nejméně desítky příznivců hnutí přijely na demonstraci na podporu prezidenta konanou 12. prosince a nyní se mobilizují v souvislosti se středeční schůzí Kongresu, na níž bude oficiálně vyhlášen vítěz voleb. Tarrio podle zpravodajského webu BBC na sociální síti Parler napsal, že Proud Boys budou ve středu ve Washingtonu v "rekordních počtech".

Policie uvedla, že 36letého lídra skupiny zatkla krátce poté, co do hlavního města dorazil. Zatykač na jeho osobu za ničení majetku souvisel s prosincovou manifestací, při níž byl z jistého kostela stržen transparent hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží") a následně zapálen. Tarrio tehdy řekl listu The Washington Post, že to byl on, kdo banner zapálil.

Když jej v pondělí zastavili příslušníci metropolitní policie, našli u něj i dva vysokokapacitní zásobníky do střelných zbraní. Televize CBS News s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Tarrio čelí obvinění z nepovoleného držení těchto zařízení.

Ve Washingtonu se v souvislosti s chystanými protesty stoupenců prezidenta Trumpa zpřísňují bezpečnostní opatření a šéf místní policie Robert Contee varoval před účastí ozbrojených lidí. Město povolalo asi 340 příslušníků národní gardy zdejšího federálního okrsku, kteří mají ode dneška podporovat strážce zákona.

Hlavní pochod proti "krádeži" voleb je naplánován na středu, začít by měl už v dopoledních hodinách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama