Vlivný republikán McConnell podpoří osvobození Trumpa

Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell se při hlasování o tom, zda je bývalý prezident Donald Trump vinen podněcováním ke vzpouře, vysloví pro jeho osvobození. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to McConnell řekl svým kolegům. Není vyloučeno, že senátoři budou o Trumpově odsouzení hlasovat už dnes. Bývalý republikánský prezident je v dějinách Spojených států první, který čelí takzvanému impeachmentu už podruhé.

Mitch McConnell
doporučujeme

Tentokrát čelí Trump ústavní žalobě kvůli událostem z letošního 6. ledna, kdy dav jeho stoupenců vtrhl do Kongresu, kde zákonodárci ten den potvrzovali volební vítězství jeho demokratického nástupce Joea Bidena.

Agentura AP uvedla, že ostatní republikáni McConnellovy názory bedlivě sledují a mají na ně silný vliv. McConnell dvakrát hlasoval proti tomu, aby se proces s Trumpem konal, ale zároveň připustil, že Trump podle něj provokoval dav, který 6. ledna vtrhl do sídla Kongresu a že tito lidé "byli krmeni lží".

V minulých dnech tým žalobců Sněmovny reprezentantů i Trumpovi obhájci představili svá stanoviska, dnes jim ještě senátoři budou moci klást otázky a pak obě strany budou mít prostor pro závěrečnou řeč.

Stanice BBC uvádí, že zatím není zcela jasné, co bude následovat: je možné předvolat svědky, ale o tom by musel Senát hlasovat. Pokud se tak nestane, přijde na řadu hlasování o tom, zda nese Trump vinu na podněcování ke vzpouře. K tomu jsou potřeba dvě třetiny hlasů senátorů a demokraté potřebují, aby se k nim připojilo 17 členů Trumpovy strany, což se jeví jako stále méně pravděpodobné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 08:51 Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama