Záhadná nemoc podobná obrně paralyzuje děti. Americký úřad apeluje na lékaře

Covid-19 není jedinou nemocí, která může na podzim zvýšit poptávku po plicních ventilátorech. Ty jsou nedílnou součástí léčby řady respiračních chorob, ale i takzvané akutní chabé myelitidy. Vzácné nemoci, která se objevuje každé dva roky na podzim a stále více sílí.

Akutní chabá myelitida (AFM) je nemoc, která je pro vědce stále záhadou. Zasahuje převážně děti a projevuje se podobně jako obrna. Lidské tělo postupně paralyzuje a nakonec mu znemožní dýchat.  Prevence neexistuje, léčba taky ne. A překvapivě ani žádná spolehlivá diagnostika, která by nemoc prokázala.

Chorobu způsobuje enterovirus D68 (EV-D68), který byl identifikován už v roce 1962, v minulosti se ale objevoval jen velmi vzácně a způsoboval respirační problémy. Pak zmutoval a od roku 2014 počet lidí nakažených AFM sílí. Choroba se sice objevuje nejčastěji na dvouleté bázi v období od srpna do listopadu, lékaři ji přesto nepodceňují. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jen na svém území evidovalo v roce 2014 hned 120 případů nemoci. O dva roky později už to bylo 153 případů a v roce 2018 jich bylo 238. Úřad proto vydal varování před letošním rokem, kdy by se nemoc měla opět vrátit a zasáhnout ještě větší počet lidí.

Nemoc se ale neobjevuje pouze ve Spojených státech. Své zkušenosti s ní má celý svět. Počet nemocných podle odhadů stoupá do tisíců, přičemž z 94 procent zasahuje pouze děti. Naprostá většina případů však vyžaduje hospitalizaci.

Na onemocnění upozornil i český Státní zdravotní ústav, který uvedl, že v roce 2016 bylo v Británii do října diagnostikováno 38 případů nemoci. Ten ve čtyři roky staré zprávě tvrdí, že prevence spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tedy v mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky. Podle CDC ale účinná obrana v zásadě neexistuje.

Nejdůležitější je proto včasné rozpoznání choroby. "Míříme do kritických měsíců a CDC přijímá nezbytná opatření, aby pomohla lékařům lépe rozpoznávat známky a příznaky AFM u dětí," prohlásil ředitel CDC Robert Redfield. Vzhledem k tomu, že virus je obtížné odhalit a i v mozkomíšním moku jej lze detekovat jen výjimečně, je rozpoznání choroby složité. 

Je to z části i proto, že nemoc připomíná obrnu a její průběh je u každého jedince odlišný. Podle serveru Washington Post se první symptomy objeví zhruba týden poté, co dítě prodělá horečku a onemocnění dýchacích cest. Následně je ale každý případ individuální.

Jelikož nelze nasadit žádnou plošnou léčbu, někteří pacienti chorobu překonají, zatímco jiní skončí ochrnutí. V těch nejhorších případech přestanou fungovat plíce nemocného, nebo rovnou umírá.

CDC před nemocí varuje zejména v souvislosti s nadále probíhající celosvětovou pandemií koronaviru. Ta totiž může zkomplikovat léčbu dětí nakažených AFM. "Všichni lékaři by měli kvůli AFM zůstat ostražití," upozornil Thomas Clark, zástupce ředitele divize virových nemocí.

"Během pandemie covidu-19 to může vyžadovat specifické postupy pro provádění klinických hodnocení pacientů. Pokud však lékaři mají podezření na AFM, neměli by oddalovat hospitalizaci pacientů," dodal.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

nemoci děti

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 7 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 14 hodinami

včera

včera

Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla

Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy