Covid-19 není jedinou nemocí, která může na podzim zvýšit poptávku po plicních ventilátorech. Ty jsou nedílnou součástí léčby řady respiračních chorob, ale i takzvané akutní chabé myelitidy. Vzácné nemoci, která se objevuje každé dva roky na podzim a stále více sílí.
Akutní chabá myelitida (AFM) je nemoc, která je pro vědce stále záhadou. Zasahuje převážně děti a projevuje se podobně jako obrna. Lidské tělo postupně paralyzuje a nakonec mu znemožní dýchat. Prevence neexistuje, léčba taky ne. A překvapivě ani žádná spolehlivá diagnostika, která by nemoc prokázala.
Chorobu způsobuje enterovirus D68 (EV-D68), který byl identifikován už v roce 1962, v minulosti se ale objevoval jen velmi vzácně a způsoboval respirační problémy. Pak zmutoval a od roku 2014 počet lidí nakažených AFM sílí. Choroba se sice objevuje nejčastěji na dvouleté bázi v období od srpna do listopadu, lékaři ji přesto nepodceňují.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jen na svém území evidovalo v roce 2014 hned 120 případů nemoci. O dva roky později už to bylo 153 případů a v roce 2018 jich bylo 238. Úřad proto vydal varování před letošním rokem, kdy by se nemoc měla opět vrátit a zasáhnout ještě větší počet lidí.
Nemoc se ale neobjevuje pouze ve Spojených státech. Své zkušenosti s ní má celý svět. Počet nemocných podle odhadů stoupá do tisíců, přičemž z 94 procent zasahuje pouze děti. Naprostá většina případů však vyžaduje hospitalizaci.
Na onemocnění upozornil i český Státní zdravotní ústav, který uvedl, že v roce 2016 bylo v Británii do října diagnostikováno 38 případů nemoci. Ten ve čtyři roky staré zprávě tvrdí, že prevence spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tedy v mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky. Podle CDC ale účinná obrana v zásadě neexistuje.
Nejdůležitější je proto včasné rozpoznání choroby. "Míříme do kritických měsíců a CDC přijímá nezbytná opatření, aby pomohla lékařům lépe rozpoznávat známky a příznaky AFM u dětí," prohlásil ředitel CDC Robert Redfield. Vzhledem k tomu, že virus je obtížné odhalit a i v mozkomíšním moku jej lze detekovat jen výjimečně, je rozpoznání choroby složité.
Je to z části i proto, že nemoc připomíná obrnu a její průběh je u každého jedince odlišný. Podle serveru Washington Post se první symptomy objeví zhruba týden poté, co dítě prodělá horečku a onemocnění dýchacích cest. Následně je ale každý případ individuální.
Jelikož nelze nasadit žádnou plošnou léčbu, někteří pacienti chorobu překonají, zatímco jiní skončí ochrnutí. V těch nejhorších případech přestanou fungovat plíce nemocného, nebo rovnou umírá.
CDC před nemocí varuje zejména v souvislosti s nadále probíhající celosvětovou pandemií koronaviru. Ta totiž může zkomplikovat léčbu dětí nakažených AFM. "Všichni lékaři by měli kvůli AFM zůstat ostražití," upozornil Thomas Clark, zástupce ředitele divize virových nemocí.
"Během pandemie covidu-19 to může vyžadovat specifické postupy pro provádění klinických hodnocení pacientů. Pokud však lékaři mají podezření na AFM, neměli by oddalovat hospitalizaci pacientů," dodal.
25. prosince 2024 14:06
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
Související
Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší
Aktuálně se děje
před 38 minutami
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 1 hodinou
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 2 hodinami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 2 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 3 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 4 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 5 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 6 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 7 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 7 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 9 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 10 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 10 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 11 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 11 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 12 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 12 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák