V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Jeho šíření probíhá prostřednictvím ústní cesty a rozmnožuje se v trávicím traktu, odkud je vylučován stolicí. Přestože se od té doby podařilo dosáhnout úžasného pokroku, současná situace ukazuje, že boj proti polioviru ještě zdaleka není u konce.
Od roku 1988 se počet případů poliomyelitidy snížil o více než 99 %. Nemoc je nyní endemická pouze ve dvou zemích – Pákistánu a Afghánistánu, kde virus nadále pravidelně koluje. Naproti tomu Evropa byla v roce 2002 prohlášena za region prostý polioviru.
Přesto v posledních měsících byly stopy polioviru nalezeny ve splaškových vodách ve Španělsku, Německu a Polsku, což vyvolalo znepokojení veřejného zdraví. Ačkoliv tyto nálezy neznamenají aktivní infekce, upozorňují na rizika plynoucí z nedostatečného očkování.
Přibližně jedna z 200 infekcí poliovirem vede k nevratnému ochrnutí, přičemž 5–10 % z těchto případů končí smrtí kvůli ochrnutí dýchacích svalů. Ve státech s nedostatečným očkováním může virus způsobit rozsáhlé epidemie, zatímco v dobře proočkovaných populacích je jeho dopad často omezen na asymptomatické infekce nebo zůstává detekovatelný pouze ve splaškových vodách. Právě proto jsou systémy sledování splašků klíčovým nástrojem v boji proti šíření infekčních nemocí.
Detekce polioviru ve splaškových vodách v Německu, Španělsku a Polsku ukázala na přítomnost vakcinačně odvozeného polioviru. Tento kmen vzniká, když oslabený virus z orální vakcíny koluje mezi nedostatečně proočkovanými skupinami a postupně získá schopnost způsobovat onemocnění. Přesto v těchto zemích nebyly hlášeny žádné případy paralytické poliomyelitidy, což naznačuje relativně silnou imunitní ochranu populace.
V roce 2023 byla proočkovanost jednoletých dětí proti poliomyelitidě v Evropě kolem 95 %, což je výrazně nad hranicí „kolektivní imunity“, která činí 80 %. Tato úroveň ochrany většinu populace chrání před závažnými projevy nemoci. Nicméně skupiny s oslabenou imunitou a nedostatečně očkovaní jedinci zůstávají zranitelní.
Orální polio vakcíny (OPV), přestože jsou klíčové pro eradikaci některých kmenů viru, mohou při nedostatečném očkování vyvolat mutace vedoucí k obnovení patogenity viru. Alternativou je inaktivovaná vakcína (IPV), která tyto rizika nepředstavuje, ale její podávání je nákladnější a logisticky složitější, což limituje její využití v chudších zemích.
Globální pokrok v eradikaci polia je ohrožen rostoucími humanitárními krizemi, konflikty, přírodními katastrofami a změnami klimatu, které narušují očkovací programy. Podle WHO má přibližně 30 % států očkovací pokrytí nižší než 80 %, přičemž v některých zemích je proočkovanost alarmujících 36 %. Taková situace představuje vysoké riziko návratu polioviru i tam, kde byl již téměř vymýcen.
Sledování splaškových vod zůstává jedním z klíčových nástrojů včasné detekce a prevence epidemií. Pandemie COVID-19 ukázala, že viry neuznávají hranice. Zajištění plošné a udržitelné imunizace je proto nejlepší obranou proti návratu poliomyelitidy.
Bez ohledu na dosažené úspěchy si globální komunita nemůže dovolit ztratit pozornost. Polio je připomínkou, že boj s infekčními nemocemi musí zůstat prioritou veřejného zdraví.
Související
Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
nemoci , očkování , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Doněck se stává klíčovým bojištěm na Ukrajině. Kyjev přiznává, že situace není dobrá
před 1 hodinou
Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo
před 2 hodinami
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
před 2 hodinami
Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
před 3 hodinami
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
před 3 hodinami
Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší
před 4 hodinami
Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna
před 4 hodinami
Křetínský kupuje britskou poštu Royal Mail
před 5 hodinami
Rusko je poslalo do první linie. Ukrajinská armáda kosí severokorejské vojáky, v Kursku jsou jich tisíce
před 5 hodinami
Napětí na Blízkém východě se zhoršuje. Sýrie čelí nejtěžším útokům za 12 let
před 5 hodinami
Západní země jsou s HTS opatrné. Kanaďané, Němci a Češi promluvili pro EZ o novém syrském režimu
před 6 hodinami
"Jsme jako po jaderné válce." Ničivý cyklón mohl zabít až tisíce lidí
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend. Jen pár dní před Vánoci může sněžit
včera
Rosický potvrdil setrvání kouče Larse Friise na lavičce pražské Sparty
včera
Lákavá nabídka lepšího důchodu je ve skutečnosti podvod, varuje ČSSZ
Aktualizováno včera
Výbuch otřásl Znojmem. Osm lidí utrpělo zranění, zasahoval vrtulník
včera
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
včera
DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie hledá na Karlovarsku patnáctiletou dívku
včera
Zvrat v charakteru počasí. Meteorologové řekli, kdy bude nejtepleji
včera
Rusům se v Černém moři rozlomil tanker. Putin nechal zřídit vyšetřovací skupinu
Dva ruské tankery s téměř třemi desítkami lidí na palubě utrpěly vážné poškození během silné bouře v Černém moři. Úřady přiznaly, že na vodě se utvořila ropná skvrna. Nejméně jeden člověk nepřežil.
Zdroj: Lucie Podzimková