Lékaři poprvé transplantovali mrtvé srdce

Sydney - Lékaři v Austrálii provedli jako první na světě úspěšně transplantaci srdce, které samo přestalo bít. Podle zpravodajství BBC operaci provedli lékaři v nemocnici v Sydney.

Dárcovská srdce od dospělých osob obvykle pocházejí od lidí, u nichž je potvrzená klinická smrt mozku, přičemž srdce stále bije. To je pak uměle zastaveno, umístěno do chladícího boxu na čtyři hodiny a pak transplantováno.

Premiérou ale je transplantace po zástavě krevního oběhu. Srdce, které obdržela sedmapadesátiletá pacientka, se zastavilo a nebilo 20 minut. Žena po úspěšné transplantaci řekla, že se cítí o deset let mladší a jako "jiná osoba".

Tento nový typ transplantace se vyhýbá umísťování orgánu do chladu. Naopak je srdce udržováno v teple a dostává se mu tekutin, které mají omezit na minimum škody, které mohou způsobit první umírající buňky.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace lékaři

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Moskva bude bránit své zájmy v Arktidě. Diplomaticky i vojensky

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru zveřejněném v pátek uvedl, že Moskva bude bránit své zájmy v oblasti Arktidy diplomatickými i vojenskými způsoby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy