Čína utahuje šrouby: Hongkong zrušil 24hodinové vysílání rádia BBC

Peking - Nátlak Číny na Hongkong, bývalou britskou kolonii, je stále markantnější. Hongkongská veřejnoprávní mediální společnost RTHK zrušila na svých rozhlasových vlnách 24hodinové vysílání kanálu BBC World Service a nahradila ho státní rozhlasovou stanicí China National Radio, která nevysílá citlivé nebo kritické zprávy o Číně

Napětí mezi Hongkongem a čínskou komunistickou stranou v posledních letech vzrostlo.

Internetovou petici pod názvem "RTHK: Dejte nám zpět naši BBC World Service" již podepsalo téměř tisíc lidí. Chtějí zachovat pravidelné vysílání a tvrdí, že změna ve vysílání činí Hongkong více provinční a zahleděný do sebe. Nicméně RTHK o půlnoci vyřadila kanál BBC z vysílání a nahradí ho čínskou státní stanicí. Vysílání je převážně v mandarínštině než v kantonském dialektu, který je hlavním jazykem ve městě.

Mluvčí RTHK Amen Ngová agentuře Reuters řekla, že za rozhodnutím není politický zřetel. Podle ní bude možné BBC World Service nadále poslouchat, ale pouze v noci od 23 hodin do sedmi do rána a příležitostně o víkendech.

Někteří posluchači upozorňují, že tento krok by mohl poškodit důvěryhodnost RTHK v očích veřejnosti. Další uvádějí, že rozhodnutí je v souladu se snahou postupně učinit Hongkong součástí hlavní Číny. Rostoucí vliv Číny je již vidět v mnoha oblastech, včetně místní samosprávy, vymáhání práva, politiky, vzdělávání, soudnictví a sdělovacích prostředků.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong Čína BBC Media

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy