Káthmándú - V neděli se v Nepálu uskuteční první etapa voleb do dolní komory federálního parlamentu a sedmi shromáždění jednotlivých států. Pozorovatelé i Nepálci hlasování považují za zásadní krok k federálnímu uspořádání zakotvenému v nové ústavě z roku 2015, napsala dnes agentura AP. Nepál za poslední tři desetiletí prošel bouřlivým vývojem: od absolutní ke konstituční monarchii a nakonec se stal republikou.
Druhá etapa voleb, ve které bude hlasovat jižní část země, je naplánována na 7. prosince. Očekává se těsný souboj mezi vládní stranou a levicovou koalicí. Naposledy se parlamentní volby v Nepálu konaly v roce 1999.
Asi 15,4 milionů oprávněných voličů vybere 275 poslanců federálního parlamentu a zároveň zvolí zástupce sedmi místních shromáždění. Hlasy se začnou sčítat až po druhé etapě a konečné výsledky budou k dispozici v polovině prosince.
Očekává se těsný souboj mezi centristickou Nepálskou kongresovou stranou (NCP) úřadujícího premiéra Šér Bahádura Deuby a levicovou koalicí bývalých maoistických povstalců a opoziční Komunistické strany Nepálu (UML).
Vládnoucí NCP navázala volná spojenectví se skupinami etnika Madhéšů, kteří obývají jižní planinu a mají za to, že ústřední vláda na jejich úkor upřednostňuje ty, co žijí v horách. Madhéšové představují jednu třetinu z 29,5 milionu obyvatel chudého himálajského státu a Deuba přislíbil změnu ústavy v jejich prospěch, pokud volby vyhraje.
„Až dosud jsme do parlamentu dokázali dostat jen málo lidí. Po rozdělení na jednotlivé státy tam budeme mít větší zastoupení," řekl agentuře AP taxikář Bikaš Lama. Pracuje sice v hlavním městě Káthmándú, ale volit pojede v neděli domů, na úpatí Mount Everestu.
Přechod k federaci nebude snadný proces, myslí si šéfredaktor listu Himalayan Times Prakaš Rimal. Lidé si podle něj zvykli na jedinou strukturu moci. Není jasné, jak budou shromáždění jednotlivých států přesně fungovat a zda jim federální vláda poskytne dostatek peněz, soudí novinář s tím, že tyto volby budou mít zásadní význam.
Volby také ovlivní zahraniční politiku země vůči Číně a Indii, které se do tohoto nárazníkového státu snaží rozšířit svůj vliv, připomíná agentura Reuters. Pokud ve volbách zvítězí levicová koalice, země se patrně otevře čínským investicím, myslí si političtí analytici. Stávající Deubova vláda je vnímána jako spíše proindická.
Související
Na letišti v hlavním městě Nepálu se při startu zřítilo letadlo plné lidí
Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
před 1 hodinou
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
před 3 hodinami
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 4 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 5 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 6 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 7 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 7 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 8 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 9 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 10 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 11 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 11 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 12 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 13 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 14 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 14 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 15 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák