Praha - Několik posledních týdnů hrozí totalitní komunistický režim Kim-Čong-una jadernou válkou. Jeho armáda je čtvrtá nejpočetnější na světě, ale ve vybavení značně zaostává za většinou armád z první desítky. Podívejte se, které armády jsou nejpočetnější na světě!
Jedničkou je "nečekaně" Čína
Nejlidnatější stát na světě má celkem logicky také největší armádu a zelený "mundůr" tam obléká více než dva a čtvrt milionů dospělých. Vojenská služba v Čínské lidové osvobozenecké armádě je povinná pro Číňany starší 18 let. Jedním z důvodů vydržování si takto velké armády je jistě ochrana více než jedné miliardy občanů této komunistické země, ale mezi další argumenty pro tak velkou vojenskou sílu patří také velmi časté potyčky se svými sousedy, čínská armáda musí rovněž zajišťovat vojenskou okupaci Tibetu.
Druhá nejpočetnější, ale rozhodně nejdražší
Spojené státy americké čerpají svoji vojenskou sílu, která se skládá z téměř jednoho a půl milionu vojáků, stejně jako Čína z obrovského počtu dobrovolníků. V Americe jsou však za svoji službu placeni. Nucené odvody vláda využila naposledy v roce 1972 při válce ve Vietnamu. Americká vláda investuje každý rok do své armády více než jeden a půl tisíce miliard dolarů ročně a dalších 160 miliard na své zámořské operace. Vojenský rozpočet americké armády tvoří 43 procent ze všech financí, které do vojenství vkládají všechny země světa dohromady.
Indický subkontinent vybavuje Putin
Do Indie se dováží nejvíce zbraní z celého světa a celkově se na tento subkontinent dováží devět procent světové produkce zbraní. Armáda, která čítá více než 1,3 milionu vojáků, využívá zbraní zejména z Ruska, Izraele a Francie. Blízké vztahy si Indie udržuje zejména s Ruskem, které jí dodává zejména vojenská letadla. Indie je v neustálém konfliktu se svým sousedem Pákistánem a také v neustálém napětí s Čínou. V hypotetickém konfliktu těchto dvou zemí by proti sobě vyrazilo téměř 3,5 milionu vojáků.
Spousta vojáků, málo peněz. To je armáda KLDR
Základy dnešní armády, která má 1,1 milionu vojáků, jsou z pozdních 30. let minulého století, kdy byl Korejský poloostrov obsazený Japonskem. Největší nárůst armády nastal během "studené války", kdy KLDR bojovala v od roku 1950 do roku 1953 se svým jižním sousedem. V současné době vydává Kim-čong-un na armádu téměř čtvrtinu celého rozpočtu a náklady vyrostly téměř na 10 miliard dolarů ročně.
Jedna z největších je zároveň jedna z nejmladších
Kořeny ruské armády se vrací až do dob Kyjevské Rusi z přelomu tisíciletí. Samotná armáda, která nyní čítá něco přes jeden milion mužů, vznikla až 7. května 1992 po rozpadu Sovětského svazu. Celkově Rusko utrácí téměř 72 miliard dolarů ročně na její udržení.
Šestou největší armádu má Turecko, kde slouží ve zbrani více než 660 tisíc vojáků. Rozsáhlou armádu si vydržuje kvůli svému severnímu sousedovi i Jižní Korea. Přesto by 639 tisíc vojáků bylo přečísleno v boji v poměru 2:1. S podobnou převahou by se v případě války s Indií musela vypořádat armáda Pákistánu, která čítá 617 tisíc vojáků. Do první desítky se ještě dostal Írán s 523 tisíci muži a Egypt, který by mohl postavit do linie 468 tisíc vojáků.
Česká armáda by asi ve světové válce moc neobstála
Celkově je v České armádě aktivních něco přes 21 tisíc vojáků a dalších osm civilních zaměstnanců. Vhodných pro službu jsou v České republice téměř dva miliony mužů. Rozpočet armády se pohybuje kolem 40 milionů korun ročně.
Související
Úder na Petrohrad? NATO je na útok Ruska připraveno, použije masivní odvetné údery
Francouzský generál bije na poplach. Za humny zuří válka, ale celníci si nedají říct
Armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Čínská armáda
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák