Dillí - Obraz zkázy skýtala dnes rozsáhlá pobřežní oblast indických států Urísa a Ándhrapradéš, na niž v sobotu udeřil cyklon Phailin. Škody jsou značné, ale oběti na životech minimální díky včasné evakuaci více než milionu lidí. Šlo o největší takovou akci v Indii kvůli nějakému klimatickému jevu. Zatím se ví o necelé dvacítce mrtvých. Přes noc živel nad pevninou zeslábl, ale úřady i poté varovaly před nebezpečím. Zejména upozornily na možnost záplav v důsledku trvajících dešťů.
Podle šéfa záchranných operací v Úríse Kumára Mohapatry, citovaného agenturou AFP, odešli před cyklonem na bezpečnější místa obyvatelé téměř celé ohrožené oblasti 150kilometrového pobřežního pásu. "Evakuovali jsme 861.000 lidí. Byla to nejspíš největší evakuace v dějinách Indie," řekl.
V sousedním státu Ándhrapradéš muselo své příbytky opustit přes 100.000 lidí. To podle AFP s dalšími evakuacemi na jiných místech znamenalo celkové zajištění přesunu více než milionu osob.
Phailin, který se přihnal s větry přesahujícími rychlost 200 kilometrů za hodinu, je hodnocen jako největší bouře, jaká Indii zasáhla v posledních 14 letech. V roce 1999 silný cyklon přinesl v Uríse smrt více než 10.000 lidí.
Škody napáchané Phailinem jen na úrodě se podle agentury AP už odhadují na stovky milionů dolarů (miliardy korun). Nicméně dvacet hodin po příchodu bouře na indické pobřeží úřady věděly "pouze" o 17 mrtvých. Počet obětí se patrně ještě zvýší - i vzhledem k tomu, že řada míst je zatím nepřístupná -, avšak již nyní je zřejmé, že včasná obří evakuace zachránila mnoho lidských životů.
Většinu nynějších úmrtí mají podle agentur na svědomí padající větve urvané ze stromů prudkým vichrem. Poryvy větru a vzedmuté mořské vlny při příchodu cyklonu způsobily velké škody na komunikačních sítích a na vedení elektrické energie. Tisíce domů přišly o střechu nebo jsou zcela zničené.V sobotu se v Bengálském zálivu vinou cyklonu potopila nákladní loď MV Bingo přepravující železnou rudu. Osmnáctičlenné posádce, složené ze 17 Číňanů a jednoho Indonésana, se podařilo dostat do záchranného člunu. Pobřežní stráž s nimi dnes nad ránem ztratila radiové spojení, ale záchranáři je odpoledne našli asi 185 kilometrů od pobřeží.
Nejničivější bouře na světě: Statisíce mrtvých
Vůbec nejničivější bouří v moderních lidských dějinách byl cyklón Velká Bhola, která se zrodila v Bengálském zálivu v roce 1970 a zasáhla Bangladéš. Právě tuto zemi ničivé bouře sužují vůbec nejčastěji na světě. Bylo 12. listopadu 1970, když se přes tehdejší Východní Pákistán (dnes Bangladéš) a indické západní Bengálsko přehnal cyklon, který ničil vše, co mu stálo v cestě. Odhaduje se, že při něm zahynulo až půl milionu lidí, přesná čísla se nedala určit. Rozsah Velké Bholy byl několik stovek kilometrů a dosahovala síly hurikánu kategorie 3. Katastrofu ještě umocnily cyklón provázející záplavy a prudký déšť, které zničily veškerou úrodu a zatopily celou deltu řeky Ganga.
Osmnáctého září 1974 se hurikán "Fifi" přehnal nečekaně přes Honduras. 11 000 obyvatel zemřelo a 600 000 jich zůstalo bez střechy nad hlavou.
Nejvíce smrtící bouří, co se týče počtu objetí na životech a druhou nejničivější co se týče škod, která kdy zasáhla území Spojených států, byl Velký galvestonský hurikán, který se zrodil nad Atlantikem a zasáhl celou východní část USA a také například Jamajku, Kubu. Portoriko i Bahamy. Na pevninu udeřil 8. září 1900 v oblasti texaského města Gavelston, po němž také dostal své jméno. Rychlost větru tehdy dosahovala 233 km/h a podle Saffir-Simpsonovy stupnice šlo o hurikán kategorie 4. Ten při svém řádění usmrtil podle odhadů 6 až 12 tisíc lidí a škody dosáhly tehdy astronomických 20 milionů dolarů. Pro srovnání, druhá nejzabijáčtější bouře v dějinách USA hurikán Okeechobee z roku 1928 měl na svědomí 2500 mrtvých a známá Katrina z roku 2005 „pouze" 1800 lidí.
Jak vznikají tajfuny, cyklony a hurikány?
1. Hurikány vznikají tehdy když nad oceánem vypukne několik silných bouří.
2. Horký vzduch, který vzniká při bouři, se dotkne povrchu mořské hladiny a stoupá vzhůru. => to vyvolá nad hladinou nízký tlak.
3. Větry vanoucí z protisměru způsobí uvnitř vznikajícího hurikánu vzdušný vír.
4. Stoupající teplý vzduchvyvolá pokles tlaku i ve vyšších výškách.
5. Do oblasti nízkého tlaku stoupá z moře teplý vlhký vzduch a khladině moře proudí suchý studený vzduch.
6. Jak se bouře nad oceánem, nabárá stále více teplého a vlhkého vzduchu.
7. Rychlost větru se začíná zvašovat v souvislosti s tím, jak je stále více vzduchu vháněno do oblasti nízkého tlaku.
8. Může trvat několik dní než se v oblasti nízkého tlaku zformuje hurikán.
9. Hurikány tvoří tzv. "oko", tedy oblast nízkého tlaku, ve které vanou mírné větry, a vítr, v němž řádí vichr a prudké lijáky.
10. Když se hurikám dostane nad pevninu, často po sobě zanechává ničivou stopu.
Aktuálně se děje
včera
Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi
včera
Politico: Trump vlepil poliček Evropě. Zadupal ji do prachu
včera
Trump začal vyhrožovat Putinovi
včera
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
včera
Princ Harry se dočkal peněz i omluvy od NGN. Monumentální vítězství, tvrdí právník
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Řidička nepřežila srážku s kamionem
včera
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
včera
Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense
včera
Ukrajina otáčí. Trump může být ve válce prospěšnější, než Biden. Otázka zní, za jakou cenu
včera
Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze
včera
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
včera
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
včera
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
včera
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
včera
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
včera
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
včera
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
včera
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
včera
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
včera
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.
Zdroj: Libor Novák