Podle nové zprávy mezinárodního kontrolního týmu poskytla Severní Korea během uplynulého roku Rusku rozsáhlou vojenskou pomoc včetně vojáků, balistických raket a milionů kusů munice, čímž výrazně přispěla k ruské válečné kampani na Ukrajině.
Zprávu zveřejnil Multilaterální monitorovací tým pro sankce (MSMT), složený z jedenácti členských států OSN. Tento tým vznikl poté, co Rusko zablokovalo fungování dřívější skupiny OSN, která dohlížela na dodržování sankcí vůči KLDR.
Zjištění MSMT odhalují rozsah pomoci, kterou Pchjongjang poskytuje Moskvě od začátku války na Ukrajině. Podle zprávy Severní Korea v roce 2024 dodala až 9 milionů kusů munice, více než 11 000 vojáků v předchozím roce a další 3 000 letos. Kromě toho poskytla raketomety, těžkou techniku a nejméně 100 balistických raket, které byly nasazeny proti ukrajinským městům jako Kyjev či Záporoží.
„Tato nelegální spolupráce umožnila Rusku zvýšit počet raketových útoků na ukrajinská města a zasahovat klíčovou civilní infrastrukturu,“ stojí ve zprávě.
Na oplátku dostala Severní Korea od Ruska různé typy vojenské techniky – od systémů protivzdušné obrany přes elektronické rušení až po rafinovanou ropu. Rusko také poskytlo Severní Koreji technické údaje, které pomohly vylepšit navádění jejích raket.
Podle MSMT tato výměna umožňuje KLDR nejen financovat své zbrojní programy, ale i zdokonalovat balistické rakety – navzdory mnoha rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které jí takové programy zakazují. Kromě toho Severní Korea získává přímou zkušenost s moderní válkou.
Zpráva vychází z informací zapojených členských států a z veřejně dostupných dat britských výzkumných organizací Open Source Centre a Conflict Armament Research.
MSMT také upozorňuje, že obě země porušují zbrojní embargo OSN a k přepravě zbraní využívají sítě, které se vyhýbají mezinárodním sankcím. Podle týmu bude tato vojenská spolupráce pravděpodobně pokračovat i nadále.
V prohlášení členové MSMT – mezi nimi Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Jižní Korea, Spojené království a USA – vyzvali Severní Koreu, aby se zapojila do smysluplné diplomacie.
Západní vlády mezitím varují před rostoucím strategickým spojenectvím mezi Moskvou a Pchjongjangem. USA v posledních měsících upozornily, že Rusko zvažuje předání pokročilých technologií pro satelity a kosmický program výměnou za další severokorejskou podporu ve válce.
Ruský prezident Vladimir Putin letos v dubnu poprvé oficiálně přiznal, že severokorejští vojáci bojovali na ruském území, když pomáhali odrazit ukrajinskou ofenzivu v Kurské oblasti. Severní Korea potvrdila účast svých jednotek rovněž v dubnu. Podle ukrajinských zdrojů však byly tyto jednotky z fronty staženy už v lednu po značných ztrátách.
Přestože obě země popírají, že by KLDR dodávala Rusku zbraně, důkazy uváděné ve zprávě jsou podle MSMT nezpochybnitelné. V rámci loňského obranného paktu se navíc Rusko i KLDR zavázaly poskytnout si okamžitou vojenskou pomoc v případě napadení druhé strany.
Putin mezitím varoval, že pokud Západ nepřestane dodávat zbraně Ukrajině, je připraven dodávat zbraně KLDR.
V reakci na ruské útoky na ukrajinská města a rostoucí frustraci z neochoty Ruska k mírovému řešení USA a jejich spojenci nedávno zrušili omezení pro použití ukrajinských raket s dlouhým doletem proti cílům na ruském území.
Související

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
válka na Ukrajině , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek