AFP: Co bude po odchodu americké armády, ptají se Afghánci

Na koberci v obývacím pokoji jednoho bytu v Kábulu sedí muži tří generací - děd, syn a vnuk. Mluví o svých vzpomínkách a hlavně o obavách z mírové dohody mezi USA a Tálibánem. Děd s povstaleckým hnutím bojoval, syn za jeho vlády vyrůstal a vnuk s ním nemá žádnou osobní zkušenost, píše AFP.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Všichni tři mají v současnosti obavy z toho, že historická změna, která se právě teď v Afghánistánu děje, Tálibánu umožní znovu získat nadvládu, kterou měl v letech 1996-2001.

V sobotu Spojené státy a Tálibán uzavřely dohodu, na jejímž základě by se zahraniční vojska měla stáhnout z Afghánistánu. Tálibán se na oplátku v dohodě zavázal k tomu, že nebude ohrožovat bezpečnost USA a jeho spojenců a ani nedovolí, aby bylo afghánské území využíváno k útokům na Spojené státy.

zdroj: YouTube

Zatímco Washington se dle AFP raduje z důležitého kroku pro mír, nikdo nedokáže přesně říci, jak se situace v Afghánistánu po uzavření dohody bude vyvíjet.

Podle optimistického scénáře by povstalci měli konečně zahájit oficiální jednání s afghánskou vládou a v rámci vnitroafghánských debat, které mají započít 10. března, se dohodnout, jak bude vypadat mírové uspořádaní.

Podle pesimističtější verze se afghánská politická scéna, která je prostoupená korupcí, ještě více rozštěpí. Hlavou státu byl loni znovu zvolen Ašraf Ghaní, ale výsledky voleb zpochybňuje jeho hlavní rival Abdulláh Abdulláh.

Lidé se také obávají toho, že se afghánské bezpečnostní síly bez podpory armády USA zhroutí. Politické a bezpečnostní vzduchoprázdno by mohlo povstalcům umožnit opětovné převzetí moci.

"Teď není vhodná doba na odchod Američanů," myslí si nejstarší člen domácnosti, 68letý Abdul Salám, bývalý mudžáhid, který s Tálibánem v 90. letech bojoval.

"Je to, jako bychom zařadili zpátečku. Země znovu upadne do občanské války stejně jako v 90. letech a vymkne se jakékoli kontrole," bojí se Abdul Salám. Pyšní se fotografií, na které je zachycen vedle legendárního velitele protitálibánského odporu Ahmada Šáha Masúda.

Abdul Salám vypráví, jak se rozhodl přesídlit se svojí rodinou do údolí Pandžšír, které se v letech 1979-1989 uchránilo před sovětskou intervencí a později i před Tálibánem, a ukazuje fotografie svých padlých druhů.

Kvůli nedostatku potravy v obleženém údolí se v roce 1999 s rodinou uchýlil do sousedního Pákistánu. O dva roky později, 11. září 2001, provedla Al-Káida - jíž Tálibán poskytoval v Afghánistánu útočiště - teroristické útoky proti Spojeným státům. V reakci na to zahájily Spojené státy spolu s mezinárodní koalicí intervenci, která vedla k pádu Tálibánu.

Spojené státy a Tálibán vyjednávaly více než rok, než v sobotu došly ke shodě.

Abdulův 38letý syn Barakat Šírzad byl v době, kdy hnutí Tálibán ovládlo Kábul, teenager. Pamatuje si, jak ženy v jeho rodině musely obléknout burku a jak kvůli bojům nemohl on ani jeho sourozenci chodit do školy.

V roce 2016 ztratil svého bratrance kvůli atentátu spáchanému hnutím Tálibán v provincii Hílmand na jihu země. Jeho bratr raději kvůli nepokojům uprchl do zahraničí.

"Dohoda mezi Amerikou a Tálibánem v nás nebudí důvěru," říká nezaměstnaný Šírzad. "Pokud se vrátí, snadno během několika let znovu získají moc. Členové Tálibánu se nezměnili k lepšímu, naopak se zhoršili," myslí si.

Nedůvěru vůči fundamentalistické skupině, která násilně prosadila nejpřísnější interpretaci islámského práva šaría, podle něj v Afghánistánu sdílí většina lidí.

Sedmnáctiletý Kamaluddín, Šírzadův syn, se narodil po porážce Tálibánu a členy hnutí nikdy na vlastní oči neviděl. "Slyšel jsem příběhy od svého dědečka a strýců o surovém chování k ženám, o výchově dívek, o tom, jak nutili muže nosit plnovous," sype ze sebe středoškolák oblečený stejně jako jeho otec a dědeček do tradičního obleku šalvar kamíz.

Kamaluddín lačně hltá televizní zprávy a nadává na povstalce, kteří napadají bezpečnostní síly a zabíjejí "obyčejné Afghánce".

"Jestli se vrátí, tak všechno, čeho se během 18 posledních let dosáhlo, bude k ničemu. Já si také myslím, že jsou pořád stejní, že se nezměnili," opakuje po svém otci.

Během vyjednávání se představitelé Tálibánu otázkám o ochraně základních lidských práv, a především práv žen, vyhýbali. Místo nich raději používali méně jasné spojení "islámské hodnoty".

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama