Asijské věznice plní důvěřivé ženy. Mnohdy jde o oběti narkomafie

Zlatý trojúhelník je označení oblasti jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hraničními oblastmi Thajska, Myanmaru a Laosu. Podle OSN v této oblasti dosahuje produkce metamfetaminu a dalších syntetických drog hodnoty několika desítek miliard amerických dolarů ročně. V současné době je ve věznicích ve východní a jihovýchodní Asii drženo nejvíce vězňů na světě, převážná většina z nich za drogové delikty. Zdá se, že nejvíce na to doplácejí ženy.

Věznice
doporučujeme

V roce 2018 seděla jednadvacetiletá Noor Yuniová v letadle do Hongkongu. U pásu čekala na své zavazadlo a když jej odebrala, byla vyzvána k osobní prohlídce a k prohledání zavazadla. Yuniová ztuhla, když policisté z jejího zavazadla vytáhli 2 kg metamfetaminu v hodnotě 140 tisíc amerických dolarů. V tu chvíli věděla, že byla podvedena a jako mnoho jiných žen posloužila drogovým kartelům pouze jako „drogový mezek“. Příběh je součástí série As Equals na webu CNN, která představuje výzvy žen z rozvojových zemí světa.

Yuniová byla odsouzena na doživotí ve věznici pro ženy s maximální ostrahou a stala se tak jednou z tisíců mladých žen, které byly zneužity, aniž by cokoliv tušily. Mladá dívka poznala muže z Nigérie, který si říkal Peter a slíbil jí rychlý přivýdělek 1 000 amerických dolarů, když odveze zavazadlo plné oblečení z Kambodže do Hongkongu. Petera už nikdy neviděla.

CNN uvádí, že Yuniová není skutečné jméno indonéské dívky, protože ta si přeje zachovat anonymitu a chce začít nový život. Přiznala, že bylo pošetilé nepodívat se do zavazadla, které jí Peter dal. U soudu však Yuniové pomohlo, že policie nenalezla otisky jejích prstů uvnitř zavazadla, čímž se potvrdilo, že nevěděla, co převáží.

Neexistují žádná oficiální čísla, která by přesně řekla, kolik žen pracuje pro drogové kartely na nejnižším stupni jako mezci, u kterých dochází k největšímu počtu zatčení. OSN vyjádřila obavy z nadměrného uvězňování žen, výzkumy odhalují souvislost mezi pohlavím, zločinem a spravedlností, která je na kritické úrovni. Ženy nepáchají více trestné činnosti než v minulosti, ale za uvězňování tisíců žen mohou přísnější rozsudky.

Poptávka po syntetických drogách, jako je metamfetamin, převyšuje poptávku nad heroinem. Nejvyšší produkce je v Asii a v Tichomoří. Podle CNN celosvětový obchod s metamfetaminem dosahuje hodnoty až 61 miliard amerických dolarů ročně. Hongkong je jeden z největších dopravních uzlů a místní policie nerozlišuje závažnost trestného činu v případě, že se jedná o drogy. Proto se věznice plní ženami od 14 do 20 let, z nichž některé dostaly nejtvrdší tresty.

Kněz John Wotherspoon je jeden z mála lidí, kteří se snaží uvězněným ženám pomoci. Pokouší se najít spojitosti mezi mezky a členy narkomafie. „Stále jsou to jen malé ryby,“ míní otec. Už od roku 2013 sepisoval výpovědi zadržených žen a zveřejňoval je na internetu. Doufal, že výpovědi by mohly pomoci identifikovat muže, kteří balamutí mladé ženy vidinou přivýdělku nebo romantické lásky. Důkazy se skutečně objevily a byly použity v soudních přelíčeních, které pomohly alespoň malou část žen osvobodit.

Když se v roce 2018 setkal otec Wotherspoon s Yuniovou, zjistil, že tento příběh už slyšel. Ve stejném vězení seděla indonéská žena, která se také potkala s Peterem. „Když jsem ukázal fotografii Petera, zhroutila se,“ uvedl kněz pro CNN. Otec neváhal a vydal se nigerijského muže hledat, ale nenašel ho. Nezahálel a svá zjištění sdílel nejen s policií v Hongkongu, ale také v Kambodže, aby zabránil oklamání dalších žen.

Žena se stejným osudem jako Yuniová se setkala s Peterem právě tam, kde ji poprosil o převoz zavazadla kvůli jeho práci. Žena, která neuvedla své jméno, neváhala a stejným leteckým uzlem se zastávkou v Hongkongu se vydala na cestu. Kněz přišel na to, že nábor Yuniové i druhé poškozené provedla neznámá žena, která je následně představila Peterovi. Díky práci kněze se žena z vězení dostala za 2,5 roku. Později se vrátila jako svědkyně v případu Yuniové. Tyto dvě ženy měly štěstí, ale stále se ve věznicích nacházejí tisíce dalších-

Výkonná ředitelka Cornellova centra pro trest smrti Delphine Lourtauová uvedla ve zprávě z roku 2018, že byla odhalena genderová nerovnost v oblasti trestné činnosti žen v souvislosti s drogami. Ve zprávě bylo uvedeno, že ženy mají obecně horší přístup k právníkům a dostávají delší tresty, dokonce jsou i častěji odsouzeny k trestu smrti než muži.

Malajsie trestá obchod s drogami trestem smrti a je zemí, která má největší počet odsouzených v jihovýchodní Asii. V roce 2019 bylo odsouzeno k popravě 1 281 lidí. Trest smrti je zákonem daný od roku 1983. Ze 141 cizinek uvězněných za pašování drog bylo 90 % odsouzeno k trestu smrti. Muži k němu byli odsouzeni pouze v 70 % případů.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama