Asijské věznice plní důvěřivé ženy. Mnohdy jde o oběti narkomafie

Zlatý trojúhelník je označení oblasti jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hraničními oblastmi Thajska, Myanmaru a Laosu. Podle OSN v této oblasti dosahuje produkce metamfetaminu a dalších syntetických drog hodnoty několika desítek miliard amerických dolarů ročně. V současné době je ve věznicích ve východní a jihovýchodní Asii drženo nejvíce vězňů na světě, převážná většina z nich za drogové delikty. Zdá se, že nejvíce na to doplácejí ženy.

V roce 2018 seděla jednadvacetiletá Noor Yuniová v letadle do Hongkongu. U pásu čekala na své zavazadlo a když jej odebrala, byla vyzvána k osobní prohlídce a k prohledání zavazadla. Yuniová ztuhla, když policisté z jejího zavazadla vytáhli 2 kg metamfetaminu v hodnotě 140 tisíc amerických dolarů. V tu chvíli věděla, že byla podvedena a jako mnoho jiných žen posloužila drogovým kartelům pouze jako „drogový mezek“. Příběh je součástí série As Equals na webu CNN, která představuje výzvy žen z rozvojových zemí světa.

Yuniová byla odsouzena na doživotí ve věznici pro ženy s maximální ostrahou a stala se tak jednou z tisíců mladých žen, které byly zneužity, aniž by cokoliv tušily. Mladá dívka poznala muže z Nigérie, který si říkal Peter a slíbil jí rychlý přivýdělek 1 000 amerických dolarů, když odveze zavazadlo plné oblečení z Kambodže do Hongkongu. Petera už nikdy neviděla.

CNN uvádí, že Yuniová není skutečné jméno indonéské dívky, protože ta si přeje zachovat anonymitu a chce začít nový život. Přiznala, že bylo pošetilé nepodívat se do zavazadla, které jí Peter dal. U soudu však Yuniové pomohlo, že policie nenalezla otisky jejích prstů uvnitř zavazadla, čímž se potvrdilo, že nevěděla, co převáží.

Neexistují žádná oficiální čísla, která by přesně řekla, kolik žen pracuje pro drogové kartely na nejnižším stupni jako mezci, u kterých dochází k největšímu počtu zatčení. OSN vyjádřila obavy z nadměrného uvězňování žen, výzkumy odhalují souvislost mezi pohlavím, zločinem a spravedlností, která je na kritické úrovni. Ženy nepáchají více trestné činnosti než v minulosti, ale za uvězňování tisíců žen mohou přísnější rozsudky.

Poptávka po syntetických drogách, jako je metamfetamin, převyšuje poptávku nad heroinem. Nejvyšší produkce je v Asii a v Tichomoří. Podle CNN celosvětový obchod s metamfetaminem dosahuje hodnoty až 61 miliard amerických dolarů ročně. Hongkong je jeden z největších dopravních uzlů a místní policie nerozlišuje závažnost trestného činu v případě, že se jedná o drogy. Proto se věznice plní ženami od 14 do 20 let, z nichž některé dostaly nejtvrdší tresty.

Kněz John Wotherspoon je jeden z mála lidí, kteří se snaží uvězněným ženám pomoci. Pokouší se najít spojitosti mezi mezky a členy narkomafie. „Stále jsou to jen malé ryby,“ míní otec. Už od roku 2013 sepisoval výpovědi zadržených žen a zveřejňoval je na internetu. Doufal, že výpovědi by mohly pomoci identifikovat muže, kteří balamutí mladé ženy vidinou přivýdělku nebo romantické lásky. Důkazy se skutečně objevily a byly použity v soudních přelíčeních, které pomohly alespoň malou část žen osvobodit.

Když se v roce 2018 setkal otec Wotherspoon s Yuniovou, zjistil, že tento příběh už slyšel. Ve stejném vězení seděla indonéská žena, která se také potkala s Peterem. „Když jsem ukázal fotografii Petera, zhroutila se,“ uvedl kněz pro CNN. Otec neváhal a vydal se nigerijského muže hledat, ale nenašel ho. Nezahálel a svá zjištění sdílel nejen s policií v Hongkongu, ale také v Kambodže, aby zabránil oklamání dalších žen.

Žena se stejným osudem jako Yuniová se setkala s Peterem právě tam, kde ji poprosil o převoz zavazadla kvůli jeho práci. Žena, která neuvedla své jméno, neváhala a stejným leteckým uzlem se zastávkou v Hongkongu se vydala na cestu. Kněz přišel na to, že nábor Yuniové i druhé poškozené provedla neznámá žena, která je následně představila Peterovi. Díky práci kněze se žena z vězení dostala za 2,5 roku. Později se vrátila jako svědkyně v případu Yuniové. Tyto dvě ženy měly štěstí, ale stále se ve věznicích nacházejí tisíce dalších-

Výkonná ředitelka Cornellova centra pro trest smrti Delphine Lourtauová uvedla ve zprávě z roku 2018, že byla odhalena genderová nerovnost v oblasti trestné činnosti žen v souvislosti s drogami. Ve zprávě bylo uvedeno, že ženy mají obecně horší přístup k právníkům a dostávají delší tresty, dokonce jsou i častěji odsouzeny k trestu smrti než muži.

Malajsie trestá obchod s drogami trestem smrti a je zemí, která má největší počet odsouzených v jihovýchodní Asii. V roce 2019 bylo odsouzeno k popravě 1 281 lidí. Trest smrti je zákonem daný od roku 1983. Ze 141 cizinek uvězněných za pašování drog bylo 90 % odsouzeno k trestu smrti. Muži k němu byli odsouzeni pouze v 70 % případů.  

Související

Marihuana

Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo

V Německu vstoupila od dubna v platnost částečná legalizace marihuany, kterou prosadila současná vláda kancléře Olafa Scholze. Příslušný zákon schválili zákonodárci v březnu. Kuřáci marihuany se sešli k oslavám u Braniborské brány v Berlíně, informovala DW. 

Více souvisejících

Drogy Věznice Malajsie Pašeráctví ženy

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy