Barmská armáda popřela, že by chtěla provést státní převrat

Barmská armáda dnes odmítla tvrzení, že v zemi plánuje státní převrat. Zvýšené obavy z puče vyvolalo středeční vystoupení velitele armády, který pohrozil odvoláním ústavy kvůli údajným podvodům v listopadových parlamentních volbách.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Proti zásahu armády vystoupil v pátek generální tajemník OSN António Guterres a západní země, uvedla agentura AP. V Barmě desítky let vládla vojenská junta, od roku 2015 zemi vede civilní vláda.

Mluvčí armády uvedl, že středeční vystoupení náčelníka generálního štábu bylo tiskem špatně pochopeno. "Armáda chrání ústavu z roku 2008 a dodržuje zákony," uvedl mluvčí.

Obavy z vojenského převratu posílil i vyšší počet obrněných vozů v ulicích nejvýznamnějších měst. Na podporu armády se dnes uskutečnilo několik demonstrací.

V listopadových volbách dosáhla absolutní většiny Národní liga pro demokracii (NLD) bývalé disidentky a nositelky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij. Podle armády ale hlasování doprovázely rozsáhlé podvody a nesrovnalosti. Vojáci proto žádají revizi volebních výsledků. Volební komise ale pochybení odmítla.

Stávající ústava zaručuje armádě čtvrtinu mandátů v parlamentu, dalších 24 poslanců bylo zvoleno za Stranu svazové soudržnosti a rozvoje, kterou založili vojáci. Tato strana ve volbách zaznamenala pokles přízně.

Armáda vládla Barmě zhruba 50 let. První svobodné volby se v zemi uskutečnily v roce 2015 a vyhrála v nich NLD. Armáda si však zachovává na dění v zemi významný vliv.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama