Bleskové povodně zasáhly Afghánistán. Nejméně 100 obětí, tisíce lidí přišly o domov

Nejméně 100 mrtvých a 250 zraněných si vyžádaly bleskové záplavy na severovýchodě Afghánistánu. Tamní obyvatele v noci na dnešek překvapil prudký déšť, oznámily afghánské úřady. Voda zasáhla hlavně horské město Čáríkár v provincii Parván severně od Kábulu, kde zničila více než 500 domů, zaplavila ulice a způsobila sesuvy půdy. Na místě pokračují záchranné práce, informovala agentura DPA.

Povodně
doporučujeme

Mezi oběťmi je také několik dětí a někteří zranění jsou v kritickém stavu, uvedl šéf nemocnice v Parvánu. Ministerstvo obrany do provincie vyslalo armádu, aby na místě pomohla zdravotníkům a záchranářům. Vojáci také rozdali jídlo a záchranné balíčky zhruba 5000 rodinám. Pomoc přislíbila i mise OSN v Afghánistánu.

zdroj: YouTube

Voda podle mluvčího ministerstva pro zvládání přírodních katastrof zablokovala dálnice do východních a severních provincií. "Kromě záchrany osob pracujeme také na otevření dálnic pro dopravu," uvedl mluvčí, podle kterého ministerstvo před možnými záplavami varovalo obyvatele zasažených provincií v úterý večer.

Zničené domy a neprůjezdné cesty hlásí také provincie Kápísá, Pandžšír a Paktíja. Nejméně dva lidé zemřeli a pět bylo zraněno v provincii Vardak. V provincii Nangarhár zemřeli dva příslušníci jedné rodiny, když na ně spadla stěna v podmáčeném domě, čtyři další jsou zranění.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí a podle BBC nařídil do Parvánu a dalších provincií vyslat humanitární pomoc.

Záplavy jsou v letních měsících na severu a východě Afghánistánu časté, uvádí agentura AP, každoročně si vyžádají stovky mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Země na jižní polokouli hlásí rekordně nízký počet případů chřipky

18.09.2020 22:20 Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně…

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama