Bývalý prominent KLDR získal křeslo v jihokorejském parlamentu

Ve středečních jihokorejských volbách získal křeslo v parlamentu také bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho, který je považován za nejvýše postaveného představitele severokorejského režimu, jenž z KLDR uprchl. V soulském Kangnamu, luxusní čtvrti známé z písně Gangnam style, byl Tche číslo jedna na kandidátce konzervativní opoziční strany.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Tche má za sebou úspěšnou diplomatickou kariéru, která ho přivedla až k místu na velvyslanectví v Londýně. V roce 2016 se ale rozhodl k režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una otočit zády a utekl s rodinou do Jižní Koreje. Od té doby se stal ostrým kritikem Kimovy vlády; podmínky, ve kterých obyvatelé KLDR žijí, přirovnává k otroctví.

Během předvolební kampaně byl Tche výraznou postavou. Ve své propagační písni sám rapoval v růžové kšiltovce, zapojoval se do diskuzí na sociálních sítích. Že zvítězí, se předpokládalo, ale i tak je jeho úspěch v nejbohatší části Soulu pozoruhodný, píše BBC. Je to pozitivní zpráva pro další uprchlíky z KLDR žijící v Jižní Koreji.

Sám Tche dříve uvedl, že by chtěl ukázat možnost jiného uplatnění i pro ty, kteří se s režimem Kim Čong-una rozejdou: "Chci jim říct, že jejich budoucnost otvírá cestu i pro jiné možnosti." To se mu nyní splnilo.

Absolutní většinu hlasů v jihokorejských volbách získala vládnoucí Jednotná demokratická strana prezidenta Mun Če-ina. Vládnoucí liberálové získali 180 křesel v parlamentu, kde měli dosud 120 poslanců. Konzervativní opoziční koalice získala 103 křesel.

Volby provázela kvůli koronaviru přísná hygienická opatření. I tak byla volební účast neobvykle vysoká. Podle národní volební komise hlasovalo 66,2 procenta voličů, což je nejvíce od roku 1992.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína vytýká Česku, že označuje Tchaj-wan jako zemi, píše deník

25.05.2020 17:45 Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj…

Japonsko ruší nouzový stav. Lidé musí změnit životní styl, apeluje Šinzó…

25.05.2020 15:27 Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru.…

Čína hrozí USA protiopatřeními ve sporu kolem Hongkongu

25.05.2020 11:35 Čína dnes pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále "narušovat její zájmy…

Írán a KLDR mohou být vážnou hrozbou, tvrdí profesor

25.05.2020 00:01 NÁZOR - Dne 7. ledna 2020 zaútočil Írán balistickými raketami na americké základny v Iráku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy