Čína dál potlačuje opozici v Hongkongu, policie zadržela dalších osm aktivistů

Čínská policie dnes v Hongkongu zatkla dalších osm aktivistů kvůli červencovému protivládnímu protestu. Uvedla to agentura Reuters s tím, že jde o zatím poslední krok úřadů v neustávající snaze potlačit opozici ve městě ovládaném Čínou.

Policie neupřesnila totožnost zadržených, pouze uvedla, že jsou ve věku mezi 24 a 64 lety. Podle místních médií je mezi zatčenými bývalý prodemokratický zákonodárce a veteránský aktivista Leung Kwok-hung, známý pod přezdívkou Dlouhé vlasy.

Policejní zásah přišel den poté, co policisté kvůli listopadové demonstraci na univerzitě zadrželi osm lidí ve věku 16 až 34 let. Tři z nich jsou podezřelí, že porušili zákon o národní bezpečnosti.

Hong Kong police arrest eight over university protest as crackdown intensifies https://t.co/usugfDPwsp pic.twitter.com/QljAT1VLZz

— Reuters China (@ReutersChina) December 7, 2020

Asi 90 studentů vyšších ročníků Čínské univerzity v Hongkongu v listopadu uspořádalo v areálu školy pokojný protest. Při demonstraci drželi transparenty se slogany namířenými proti hongkongské správě, která je věrná centrální vládě v Pekingu, a skandovali prodemokratická hesla. Mnozí měli na sobě černé oblečení, v rukou černé balonky a někteří si také nasadili masky Guye Fawkese, které popularizoval film V jako Vendetta připomínající protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii.

Hongkongská policie použila vodní dělo a slzný plyn k rozehnání tisíců demonstrantů 1. července, na výročí předání bývalé britské kolonie čínské vládě, kdy lidé demonstrovali navzdory policejnímu zákazu tohoto každoročního protestu. Policie zadržela více než 300 osob. Shromáždění se odehrálo poté, co Peking uvalil na své nejsvobodnější město nové bezpečnostní předpisy. Ty odůvodnil tvrzením, že je životně důležité zaplnit mezery v obraně národní bezpečnosti a čelit někdy násilných protivládních protestů, které loni otřásly městem.

Zákon trestá až doživotním vězením to, co Peking obecně definuje jako separatismus, podvracení, terorismus a tajné dohody s cizími silami.

Občané Hongkongu, kteří jsou na základě nové právní úpravy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně. Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala v roce 1997, když přebírala správu nad Hongkongem od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Opoziční politici a západní vlády se obávají, že úřady používají zákon k potlačení nesouhlasu a k omezování rozsáhlých svobod zaručených bývalé britské kolonii.

Spojené státy v pondělí oznámily další sankce, které mají potrestat Peking za uplatnění nového zákona vůči Hongkongu. Čínský úřad pro Hongkong a Macao označil americké sankce za jasný příklad používání dvojího měřítka Spojenými státy.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong demonstrace v Hongkongu Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy