Čína dál potlačuje opozici v Hongkongu, policie zadržela dalších osm aktivistů

Čínská policie dnes v Hongkongu zatkla dalších osm aktivistů kvůli červencovému protivládnímu protestu. Uvedla to agentura Reuters s tím, že jde o zatím poslední krok úřadů v neustávající snaze potlačit opozici ve městě ovládaném Čínou.

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog
doporučujeme

Policie neupřesnila totožnost zadržených, pouze uvedla, že jsou ve věku mezi 24 a 64 lety. Podle místních médií je mezi zatčenými bývalý prodemokratický zákonodárce a veteránský aktivista Leung Kwok-hung, známý pod přezdívkou Dlouhé vlasy.

Policejní zásah přišel den poté, co policisté kvůli listopadové demonstraci na univerzitě zadrželi osm lidí ve věku 16 až 34 let. Tři z nich jsou podezřelí, že porušili zákon o národní bezpečnosti.

Asi 90 studentů vyšších ročníků Čínské univerzity v Hongkongu v listopadu uspořádalo v areálu školy pokojný protest. Při demonstraci drželi transparenty se slogany namířenými proti hongkongské správě, která je věrná centrální vládě v Pekingu, a skandovali prodemokratická hesla. Mnozí měli na sobě černé oblečení, v rukou černé balonky a někteří si také nasadili masky Guye Fawkese, které popularizoval film V jako Vendetta připomínající protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii.

Hongkongská policie použila vodní dělo a slzný plyn k rozehnání tisíců demonstrantů 1. července, na výročí předání bývalé britské kolonie čínské vládě, kdy lidé demonstrovali navzdory policejnímu zákazu tohoto každoročního protestu. Policie zadržela více než 300 osob. Shromáždění se odehrálo poté, co Peking uvalil na své nejsvobodnější město nové bezpečnostní předpisy. Ty odůvodnil tvrzením, že je životně důležité zaplnit mezery v obraně národní bezpečnosti a čelit někdy násilných protivládních protestů, které loni otřásly městem.

Zákon trestá až doživotním vězením to, co Peking obecně definuje jako separatismus, podvracení, terorismus a tajné dohody s cizími silami.

Občané Hongkongu, kteří jsou na základě nové právní úpravy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně. Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala v roce 1997, když přebírala správu nad Hongkongem od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Opoziční politici a západní vlády se obávají, že úřady používají zákon k potlačení nesouhlasu a k omezování rozsáhlých svobod zaručených bývalé britské kolonii.

Spojené státy v pondělí oznámily další sankce, které mají potrestat Peking za uplatnění nového zákona vůči Hongkongu. Čínský úřad pro Hongkong a Macao označil americké sankce za jasný příklad používání dvojího měřítka Spojenými státy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama