Čína odsoudila 10 aktivistů z Hongkongu za pokus o útěk, EU marně protestovala

Deseti hongkongským aktivistům, kteří se pokusili utéct na motorovém člunu na Tchaj-wan, dnes soud v čínském Šen-čenu vyměřil trest sedm měsíců až tři roky vězení za "nelegální překročení hranice". Informovaly o tom agentury. K okamžitému propuštění obviněných vyzývala neúspěšně Evropská unie.

Hongkong
doporučujeme

Soud uvedl, že dvěma hlavním organizátorům útěku udělil trest tři, respektive dva roky odnětí svobody, zatímco zbylých osm odešlo se sedmiměsíčními tresty vězení. Všech deset obviněných dostalo též peněžitou pokutu.

Dva nezletilí z původně 12členné skupiny nakonec pro svůj nízký věk souzeni nebyli a podle čínského vládního deníku Global Times budou vráceni do Hongkongu.

Dvanáctičlenná skupina byla 23. srpna zatčena na lodi u břehů jihočínské provincie Kuang-tung. Pasažéři plavidla měli namířeno na Tchaj-wan, který má vlastní vládu a demokratické zřízení a který Peking považuje za své odštěpenecké území. Z bývalé britské kolonie Hongkongu vypluli poté, co tam Peking zakročil vůči prodemokratickým aktivistům a prosadil nový bezpečnostní zákon.

Skupina byla zadržena ve vodách pevninské Číny. Hongkong je sice součástí Číny, cestující ale musejí projít kontrolou, když míří do pevninské části Číny nebo když se odtud vracejí.

Případ 12 uprchlíků z Hongkongu vyvolal značnou pozornost. Skupiny na ochranu lidských práv vyjádřily obavy ohledně způsobu, jakým s uprchlíky čínské úřady zacházejí. EU v úterý vyzvala Čínu k okamžitému propuštění obviněných a k jejich návratu do Hongkongu. Rodiny obviněných uvedly, že jim bylo odepřeno právo mít nezávislé obhájce a hájí je vládou jmenovaní právní zástupci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama