Čína páchá genocidu. Světová kampaň vyzývá k ukončení nucené práce Ujgurů

Více než 190 organizací z 36 různých zemí vyzývá oděvní značky, aby přerušily veškerou spolupráci s dodavateli obviněnými z toho, že jsou zapojeni do využívání nucené práce čínské muslimské menšiny Ujgurů. Píše o tom dnes deník The New York Times.

Čínská policie
doporučujeme

Iniciativa přichází poté, co před rozvíjením obchodní spolupráce v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, známé přítomností internačních táborů pro Ujgury, varovaly také Spojené státy. Ty nedávno v souvislosti s perzekucí této menšiny oznámily zavedení sankcí proti čínským představitelům.

V nové kampani s názvem End Uyghur Forced Labour (Skoncujme s nucenou prací Ujgurů) aktivisté vyzývají k ukončení spolupráce s továrnami v čínské oblasti Sin-ťiang během nadcházejícího roku. Kampaň uvádí, že každý pátý bavlněný výrobek prodaný kdekoliv na světě pochází z bavlny či příze právě z této oblasti na severozápadu Číny, a může být tak spojen s nucenou prací.

Podle autorů kampaně se počet Ujgurů a příslušníků dalších turkických a muslimských menšin, kteří prošli čínskými internačními nebo pracovními tábory, pohybuje od milionu do bezmála dvou milionů. Mezi praktiky používané v těchto centrech patří podle aktivistů mučení, separace od rodiny a nucená sterilizace ujgurských žen.

Na nucenou práci Ujgurů dříve v tomto roce upozornil australský výzkumný institut ASPI. Ten obvinil 83 známých světových značek z toho, že jsou nějakým způsobem, ať už přímo či nepřímo, do tohoto procesu zapojeny. ASPI ve své zprávě identifikoval 27 továren v devíti čínských provinciích, do kterých bylo vysláno na 80.000 Ujgurů. Čína toto obvinění označila za nepravdivé a uvedla, že Ujgurové v centrech získávají vzdělání a vláda jim posléze pomáhá najít zaměstnání.

Podmínky v jedné z těchto továren popsal list The Washington Post. Areál, oplocený ostnatým drátem a vybavený kamerami, strážními věžemi a policejní stanicí, se podle jeho reportérů podobal vězení. Ujgurové pracující v továrnách žijí ve speciálních ubytovnách, jsou pod neustálým dohledem a po pracovní době musejí docházet na hodiny čínštiny a "ideologická školení". Potlačovány jsou i náboženské projevy. Pronásledování Ujgurů v Číně tento týden odsoudil také francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama