Čína: V Hongkongu nebude klid, dokud nezmizí násilní demonstranti

Čínská kancelář pro záležitosti Hongkongu dnes varovala, že v poloautonomní provincii nezavládne klid, dokud tam budou působit násilní protestující. Demonstranty rovněž označila za "politický virus", který požaduje nezávislost na Pekingu.

Hongkong
doporučujeme

Čínský úřad varoval, že Peking nebude jen nečinně přihlížet, "dokud (v Hongkongu) stále působí tato nezodpovědně vyšinutá síla". Čínské vládě podle něj přísluší zodpovědnost za vynucování pořádku a národní bezpečnosti v poloautonomní provincii.

"Taktika spálené země černě oděných násilných demonstrantů je politickým virem v hongkongské společnosti a velkým nepřítelem zásady jedna země, dva systémy," pokračovala čínská kancelář s odkazem na princip, podle nějž je Hongkong spravován od roku 1997, kdy nad ním převzala suverenitu Čína. "Dokud nebudou všichni protestující odstraněni, nebude v Hongkongu nikdy klid," dodal čínský úřad.

V Hongkongu vypukly v minulém roce rozsáhlé protesty proti návrhu zákona, který by umožnil vydávat lidi zadržené místní policií do pevninské Číny. Tvrdé jádro protestujících oblečené v černém se často při manifestacích násilně střetávalo s policisty. Protest proti návrhu sporného zákona se později proměnil v hnutí za širší demokratické reformy a proti údajné snaze Pekingu ubírat Hongkongu svobody garantované zásadou jedna země, dva systémy.

Hongkongská policie na konci dubna rozehnala skupinu asi 300 demonstrantů, z nichž někteří byli v černém. Jednalo se o první větší protest od konce března, kdy místní vláda zakázala shromažďování s cílem zabránit šíření koronaviru.

S částečným oživením protestního hnutí se vyhrocují vztahy s Pekingem. Nejvyšší zástupce čínské centrální vlády v Hongkongu před několika týdny prohlásil, že by poloautonomní provincie měla co nejdříve přijmout zákony na ochranu národní bezpečnosti, což si řada lidí vykládá jako možný útok na svobody Hongkongu. Podle Reuters nyní rostou obavy, že by po měsících klidu mohly ve městě znovu propuknout masivní protesty.

Ekonomika Hongkongu zaznamenala v prvním čtvrtletí největší meziroční propad nejméně od roku 1974 poté, co tamní hospodářství částečně utlumené dlouhotrvajícími demonstracemi silně zasáhla pandemie covidu-19. Čínská kancelář v Hongkongu se přitom domnívá, že ačkoliv je možných příčin hospodářského úpadku několik, hlavním problémem jsou právě protivládní protesty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy