Utekla, aby řekla pravdu o covidu-19. Viroložka z Hongkongu promluvila

Čínská viroložka, která pracovala v Hongkongu v referenční laboratoři Světové zdravotnické organizace, musela uprchnout do USA. V exkluzivním rozhovoru pro Fox News viroložka Li-Meng Yan, která na začátku pandemie zkoumala nový vir podobný SARS, popisuje, jak Čína zatajovala informace a jak musela opustit všechny svoje blízké.

„Kdybych se pokusila vyprávět svůj příběh v Číně, zmizím nebo mě zabijí,“ řekla Li-Meng Yan pro stanici Fox News. Pouze s kabelkou a pasem se vydala 28. dubna na letiště a odtud přímo do USA. Yan věří, že čínská vláda věděla o novém viru dříve, než informovala veřejnost. Dodává, že její nadřízení ignorovali veškeré výzkumy, které dělala na začátku pandemie.

Yan o sobě prohlašuje, že byla jedním z prvních vědců na světě, co studovali nový koronavirus. Na konci prosince roku 2019 byla požádána svým nadřízeným v referenční laboratoři na hongkongské univerzitě, aby prozkoumala zvláštní virus ze skupiny SARS, protože se na pevninské Číně objevovaly nové případy.

První zmínka o přenosu z člověka na člověka padla od jejího kolegy z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Číně 31. prosince, tedy mnohem dříve, než Čína nebo WHO připustili, že je něco takového možné.

Yan řekla, že čínská vláda odmítla povolat zahraniční experty, a proto oslovila své přátele a kolegy. Dále uvádí, že diskuse vědců po celé Číně o novém viru náhle umlkly. Vědci z města Wu-chan nejen nesměli mluvit, ale podle Yan dávali jasně najevo, že nesmí říkat žádné podrobnosti. „Nemůžeme o tom mluvit, ale musíme nosit masky,“ říkali podle Yan doktoři.

Viroložka informovala o svých zjištěních svého nařízeného znovu 16. ledna, ale ten jí odvětil, že má mlčet a být hlavně opatrná. Yan obviňuje i druhého ředitele laboratoře přidružené k WHO Malika Peirise, který podle jejích slov o všem věděl, ale nic neudělal. Ani jeden z ředitelů na žádost o komentář neodpověděl. WHO popřela, že by Yan, Poon nebo Peiris pro ni pracovali, i když je Peiris na webových stránkách uvedený jako poradce v Mezinárodním zdravotnickém předpisovém výboru WHO pro pneumonii v důsledku nového viru SARS-CoV-2.

„Profesor Malik Peiris je odborníkem na infekční choroby, který se účastnil misí WHO, ale to neznamená, že je zaměstnancem či představitelem WHO,“ uvedla mluvčí Margaret Ann Harrisová v emailu.

„Vím, co se stalo, protože znám korupci mezi takovými mezinárodními organizacemi, ale nechci, aby se tyto zavádějící informace šířily po celém světě,“ řekla Yan a dodala, že přesně z tohoto důvodu se rozhodla uprchnout do USA. Yan tvrdí, že hovořila několik hodin s FBI, ale ta nepotvrdilo ani nevyvrátila tvrzení viroložky, což podle Fox News ukazuje na vzájemnou interakci.

Univerzita v Hongkongu zrušila veškeré online přístupy včetně emailů. Mluvčí školy uvedl, že Yan v současné době není jejich zaměstnancem. Čínská ambasáda v USA uvedla, že netuší, co je Yan zač.

„Čínská vláda rychle a účinně reagovala na covid-19 od jejího vypuknutí,“ tvrdí ambasáda. WHO mezitím změnila údaje na své webové stránce, kde šest měsíců tvrdila, že informace získala od pekingského úřadu. Teď je uvedeno, že informace byly získány od vědců z WHO. Yan zdůraznila, že bude mluvit nadále, i když to bude znamenat, že bude mít terč na zádech.

Li-Meng Yan WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Hongkong Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy