Čínský prezident Si Ťin-pching přijel do ohniska koronaviru

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes navštívil Wu-chan. Je to jeho první návštěva místa, odkud se loni v prosinci začal šířit nový koronavirus, který dosud zabil na celém světě až 4000 lidí. Prezident chce podle agentury Reuters svou návštěvou dát najevo, že opatření, jež Peking zavedl proti šíření viru, byla účinná. Čínská burza na Siovu návštěvu zareagovala okamžitě oživením.

V Číně se nakazilo od konce loňského roku přes 80.000 lidí a více než 3100 zemřelo. Už několik dní se ale šíření viru zpomaluje a denní nárůst nových případů je stále mírnější. Čísla ale naopak stoupají jinde ve světě, nejvíce v Itálii, Jižní Koreji a Íránu.

Nejpostiženějším místem je čínská provincie Chu-pej a její středisko Wu-chan. "Je zřejmé, že Si nemohl Wu-chan navštívit dříve. Riziko, že by se mohl nakazit, bylo příliš vysoké. Teď tam přijel sklidit úrodu. Jeho přítomnost dává komunistické straně možnost brzy ohlásit vítězství nad virem," citovala agentura Reuters profesora univerzity v Pekingu Čang Minga.

Prezident ve Wu-chanu hodlá podle agentury AP vyjádřit vděk zdravotníkům, vojákům, policistům, zaměstnancům města i dobrovolníkům, stejně tak jako obyvatelům a pacientům, uvedla k Siově návštěvě čínská agentura Nová Čína.

Na Čínu se v počátcích snesla kritika za zatajování informací a zlehčování možného rizika. Země ale zavedla drakonická opatření v podobě uzávěry jedenáctimilionového Wu-chanu i celé provincie Chu-pej a podařilo se jí šíření koronaviru omezit.

Úřady v Chu-peji se nyní chystají uvolnit omezení a povolit cestovat lidem z méně postižených oblastí.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy