Hongkong má za sebou divoký víkend, policie zatkla 65 demonstrantů

Během víkendových protestů v Hongkongu bylo zatčeno 65 lidí, nejmladšímu je 12 let. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na dnešní vyjádření místní policie. Ta zároveň potvrdila, že šest mužů zákona v neděli vytáhlo na obranu pistoli a jeden z nich vypálil varovný výstřel.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Čínská lidová policie, ilustrační fotografie. Autor: BrokenSphere
doporučujeme

Policie též v neděli použila slzný plyn a poprvé proti protestujícím nasadila vodní dělo. Podle vlády velkoměsta Hongkong bylo zraněno 38 lidí, policie informovala o 15 zraněných policistech.

Víkendové zatýkání policie odůvodňuje nezákonným shromažďováním, držením zbraní a násilnostmi proti mužům zákona. Na dnešek je naplánovaný mírumilovný protest ve čtvrti Wan Chai, nedaleko sídla policie.

Čínská státní agentura v neděli napsala, že protesty přerostly v "barevnou revoluci" a centrální vláda má v takovém případě právo zasáhnout. "Dochází-li v Hongkongu k výtržnostem, čínská centrální vláda má nejen pravomoc, ale také povinnost zasáhnout," uvedla Nová Čína.

zdroj: YouTube

Místní propekingští zákonodárci výstřel ostrým nábojem hájí. Policisté se podle nich bránili před davem. Protestující podle pročínských poslanců zablokovali ulice, někteří z nich napadali policisty a házeli po nich zápalné lahve a jiné předměty. Agentura Kjódó napsala, že demonstranti zdemolovali několik obchodů a budky pro výběr mýtného.

Prodemokratičtí poslanci tvrdí, že odpovědnost za nepokoje padá na vládu a na policii. To, že propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová v sobotu založila platformu pro dialog, považují za zdržovací taktiku, pokud se Lamová nebude zabývat požadavky protestního hnutí. "To ona by na sebe měla vzít veškerou odpovědnost. Teď se z toho snaží vyvléct a pozornost upoutat na takzvanou platformu," myslí si Kwok Ka-ki z Občanské strany.

V bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, se konají demonstrace už bezmála tři měsíce. Jejich spouštěčem byl návrh zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Protestní hnutí žádá mimo jiné demokratické volby, vyšetření násilností policie, odstoupení Lamové či úplné stažení zákona o extradici.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Správkyně Hongkongu Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

17.09.2019 21:37 Aktualizováno Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila, že příští týden zahájí se svým…

Pytláci z KLDR zaútočili na ruské pohraničníky

17.09.2019 16:03 Severokorejští pytláci zaútočili na hlídkovou loď ruských pohraničníků v Japonském moři. Oznámila…

Kardinál Pell odsouzený za zneužití chlapců se odvolal

17.09.2019 12:09 Australský kardinál George Pell podal poslední možné odvolání ve snaze zvrátit rozhodnutí…

Američané se s Japonskem dohodli na clu a digitálním obchodě, oznámil Trump

17.09.2019 09:22 Spojené státy dosáhly s Japonskem obchodní dohody týkající se celních bariér a digitálního obchodu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama