Hongkongské úřady vyřadily z voleb 12 opozičních kandidátů, zákaz dostal i Joshua Wong

Hongkongské úřady vyřadily z nadcházejících zářijových parlamentních voleb 12 opozičních kandidátů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které je mezi nimi i známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong.

Joshua Wong
doporučujeme

Důvodem vyřazení uchazečů z řad opozice bylo "prosazování práva na sebeurčení Hongkongu, žádost o intervenci zahraničních vlád či protesty proti novému bezpečnostnímu zákonu", uvedla vláda bývalé britské kolonie Hongkongu, který přešel v roce 1997 pod čínskou správu.

Hongkongská vláda podle BBC zároveň odmítla, že by znemožnění kandidatury některých významných představitelů opozice znamenalo "politickou cenzuru, omezování svobody slova nebo zbavení práva kandidovat ve volbách, jak tvrdily některé hlasy".

Ve volbách plánovaných v Hongkongu na 6. září bude ve hře polovina ze 70 parlamentních křesel, která jsou přímo volená. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou.

"Právě jsem byl vyloučen jako kandidát z parlamentních voleb, přestože jsem patřil k největším vítězům demokratických primárek. Peking dává najevo naprosté pohrdání vůlí hongkongského lidu," uvedl v reakci na své vyřazení z hlasování Joshua Wong. Hongkongské úřady znemožnily jeho kandidaturu už v místních volbách, které se konaly loni v listopadu. Prodemokratický tábor nakonec v hlasování jasně zvítězil.

Mezi další vyřazené kandidáty patří významná prodemokratická aktivistka Tiffany Yuenová z rozpuštěné politické strany Demosisto, stejně jako poslanec Dennis Kwok a tři další členové prodemokratické Občanské strany.

Hongkongské úřady dnes také oznámily zatčení čtyř mladých lidí na základě nového bezpečnostního zákona, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června.

Kontroverzní právní úprava definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě tohoto zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Čtveřice studentů ve věku od 16 do 21 let, kteří byli zadrženi ve středu, podle úřadů na internetu oznámila založení organizace usilující o nezávislost Hongkongu. Čelí obvinění z "podněcování k separatismu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Čína odsoudila kanadského občana k trestu smrti, údajně vyráběl drogy

06.08.2020 10:45 K trestu smrti za výrobu drog byl v Číně odsouzen kanadský občan Sü Wej-chung. Informovala o tom…

Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset…

06.08.2020 09:37 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou…

75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu. Parkem míru se rozezněl zvon

06.08.2020 08:10 Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama