Indie čelí náporu pandemie covid: Počet zemřelých překročil hranici 100 tisíc

Počet potvrzených úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Indii překonal hranici 100.000, což je téměř deset procent globální bilance zemřelých. Více jich mají pouze Spojené státy a Brazílie, píše agentura AP.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Indie s 1,35 miliardou obyvatel má nyní nejvyšší denní přírůstek nakažených. Tamní ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den oznámilo bezmála 80.000 dalších potvrzených případů nákazy, čímž celková bilance nakažených vystoupala na 6,4 milionu, informuje AP. Více jich mají pouze Spojené státy, kde se infekce prokázala u 7,3 milionu lidí.

Lidnatá země má však v průměru méně než jedno úmrtí na 10.000 obyvatel, zatímco Spojené státy a Brazílie registrovaly i okolo šesti úmrtí na 10.000 obyvatel. Například americký prezident Donald Trump proto zpochybnil přesnost indických statistik.

"V Indii nejsou všechna úmrtí řádně registrována i bez pandemie," uvádí odborník z indického centra pro infekční nemoci z vědeckého institutu v Béngalúru, podle kterého můžou být data nepřesná. "Nemůžu s jistotou říct, že počty zemřelých odrážejí skutečnou situaci, ale určitou výhodu pro nás představuje mladá populace," dodává.

Indové také mohou mít lepší imunitu díky přítomnosti infekčních nemocí jako je například tuberkulóza. S ní v zemi každý den zemře okolo 1200 lidí, tedy zhruba stejně, jako s covidem-19, píše agentura Reuters.

Indický premiér Naréndra Módí i přes vysoké přírůstky nakažených prosazuje otevření země, jejíž ekonomiku těžce postihly restrikce zavedené v rámci boje s epidemií na konci března. Tento týden se v Indii s omezenou kapacitou otevřela kina a od půlky října mohou úřady znovu otevřít školy.

Riziko zhoršení epidemické situace podle odborníků představují nadcházející svátky, včetně hinduistického svátku světel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce…

30.10.2020 15:55 Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Referenda na Novém Zélandu: Eutanazie schválena, rekreační marihuana…

30.10.2020 07:30 Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama