Jihokorejský prezident volá po zlepšení vztahů s KLDR, Kim Čong-un výzvy ignoruje

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že je zoufale potřeba najít praktické způsoby, jak vylepšit vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem. Uvedl rovněž, že lituje malého pokroku v diplomatických jednáních v uplynulém roce a že je připraven se opakovaně scházet se severokorejským autoritářským vůdcem Kim Čong-unem. Informaci přinesla agentura Reuters.

Mun Če-in
doporučujeme

Mun se podle Reuters ocitl na vedlejší koleji při vyjednávání s KLDR od roku 2018, kdy se Severní Koreou začaly aktivněji vyjednávat Spojené státy.

Jihokorejský prezident dnes prohlásil, že chce být prostředníkem při jednáních USA a KLDR, ale zároveň chce navázat vlastní vztahy s Pchjongjangem. Severní Korea však doposud na předchozí výzvy k setkání se svým jižním sousedem neodpovídala.

Vztahy KLDR a Spojených států se ocitly po prvotním oteplení na mrtvém bodě po předčasně ukončeném setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem v únoru v Hanoji. Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang oproti tomu požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Kim Čong-un na přelomu roku prohlásil, že KLDR kvůli patu ve vyjednávání nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Severokorejský vůdce rovněž varoval, že jeho země chystá do výzbroje "novou strategickou zbraň". Zástupci Trumpovy administrativy již dříve uvedli, že jsou v případě dalších testů raket a jaderných zařízení připravení reagovat, neupřesnili však jakým způsobem.

"Musíme držet pokrok v rozhovorech mezi USA a Severní Koreou. Provokace a hrozby nejsou užitečné pro nikoho," prohlásil dnes Mun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama