Jihokorejský prezident volá po zlepšení vztahů s KLDR, Kim Čong-un výzvy ignoruje

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že je zoufale potřeba najít praktické způsoby, jak vylepšit vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem. Uvedl rovněž, že lituje malého pokroku v diplomatických jednáních v uplynulém roce a že je připraven se opakovaně scházet se severokorejským autoritářským vůdcem Kim Čong-unem. Informaci přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mun Če-in
doporučujeme

Mun se podle Reuters ocitl na vedlejší koleji při vyjednávání s KLDR od roku 2018, kdy se Severní Koreou začaly aktivněji vyjednávat Spojené státy.

Jihokorejský prezident dnes prohlásil, že chce být prostředníkem při jednáních USA a KLDR, ale zároveň chce navázat vlastní vztahy s Pchjongjangem. Severní Korea však doposud na předchozí výzvy k setkání se svým jižním sousedem neodpovídala.

Vztahy KLDR a Spojených států se ocitly po prvotním oteplení na mrtvém bodě po předčasně ukončeném setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem v únoru v Hanoji. Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang oproti tomu požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Kim Čong-un na přelomu roku prohlásil, že KLDR kvůli patu ve vyjednávání nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Severokorejský vůdce rovněž varoval, že jeho země chystá do výzbroje "novou strategickou zbraň". Zástupci Trumpovy administrativy již dříve uvedli, že jsou v případě dalších testů raket a jaderných zařízení připravení reagovat, neupřesnili však jakým způsobem.

"Musíme držet pokrok v rozhovorech mezi USA a Severní Koreou. Provokace a hrozby nejsou užitečné pro nikoho," prohlásil dnes Mun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Srí Lanky potvrdil smrt více než 23 tisíc lidí, zemřeli ve válce

20.01.2020 17:17 Srílanský prezident Gotabaja Radžapakse poprvé přiznal, že lidé pohřešovaní od dob občanské války…

Počet nakažených záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

20.01.2020 13:47 Aktualizováno Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru…

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama