KLDR kritizovala Spojené státy za vojenské cvičení s Jižní Koreou

V dnešním prvním komentáři Pchjongjangu na adresu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení. Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud si přejí "dobře spát", informovaly agentury Reuters a AP.

KLDR kritizovala Spojené státy za vojenské cvičení s Jižní Koreou
doporučujeme

Prohlášení přichází v den, kdy americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin zahajují cestu po Asii, během níž budou s americkými spojenci Japonskem a Jižní Koreou hovořit o KLDR a dalších regionálních záležitostech. Dnes mají na programu jednání v Tokiu a ve středu se setkají s jihokorejskými představiteli v Soulu.

"Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která tolik dychtí rozprostřít nad naší zemí přes oceán zápach střelného prachu," uvedla Kim ve svém poselství citovaném státní zpravodajskou agenturu KCNA. "Pokud chtějí (Američané) následující čtyři roky klidně spát, bylo by pro ně dobré, kdyby se vyvarovali věcí, které by jim v klidném spánku mohly zabránit," dodala.

Bidenova vláda se podle svého vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby "snížila riziko eskalace". Pchjongjang však dosud na americké snahy nereagoval.

Jihokorejští a američtí vojáci v minulých dnech zahájili společné jarní cvičení, které se nicméně kvůli riziku koronaviru i snaze udržet při životě dialog mezi Jižní a Severní Koreou omezuje na počítačové simulace.

"Manévry a nepřátelství nikdy nemohou jít ruku v ruce s dialogem a spoluprací," prohlásila Kim Jo-čong, která se v poslední době stala hlasitým kritikem Soulu ve zprávách vysílaných severokorejskými médii.

Dodala, že KLDR by mohla uvažovat o odstupu od bilaterální dohody z roku 2018 s Jižní Koreou a o zrušení úřadu, který se staral o výpravy jihokorejských turistů do severokorejských hor. "Budeme sledovat jihokorejské postoje a chování, a pokud začnou být provokativnější, můžeme přijmout mimořádná opatření," uvedla Kim Jo-čong.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nyní čelí asi nejtěžšímu období své devítileté vlády, napsala agentura AP. Křehká ekonomika jeho země se ještě více rozkládá v době, kdy si pandemie covidu-19 vynutila uzávěry hranic a jeho schůzky s předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem nevedly ke zrušení ochromujících ekonomických sankcí.

Kim Čong-un se s Trumpem setkal dvakrát: v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu. Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama