KLDR se prý pokusila Pfizeru ukrást technologii výroby vakcín

Severní Korea údajně podnikla hackerský útok na americkou farmaceutickou firmu Pfizer a pokusila se jí ukrást technologii výroby vakcín proti koronaviru. Podle agentury Reuters to uvedl jihokorejský poslanec Ha Te-kung s odvoláním na jihokorejskou rozvědku. Kdy se útok odehrál, neupřesnil. Kanceláře společnosti Pfizer v Asii a v Jižní Koreji zprávu bezprostředně nekomentovaly.

Kybernetická špionáž zaměřená na zdravotnické organizace, vědce pracující na vývinu vakcín a na farmaceutické firmy se během pandemie covidu vystupňovala s tím, jak se státem podporované hackerské skupiny snaží získat nejnovější informace o výzkumu koronaviru, píše agentura Reuters.

Agentura připomněla, že v loňském roce se pravděpodobně severokorejští hackeři pokusili proniknout do nejméně devíti farmaceutických firem, jako jsou Johnson & Johnson, Novavax a AstraZeneca. Jihokorejská rozvědka rovněž oznámila, že zmařila snahy o útok severokorejských hackerů na jihokorejské společnosti vyvíjející vakcíny proti koronaviru.

Severní Korea čelí kvůli svým jaderným a raketovým zbrojním programům dlouhodobě mezinárodním sankcím, které znemožňují většinu zahraničního obchodu s touto zemí, a často je obviňována, že využívá hackery k obohacení státní pokladny. Podle zdravotnických expertů by KLDR ukradená data spíš prodala, než by se je pokusila využít k vývoji vlastní vakcíny.

V rámci mezinárodního projektu COVAX, který má zajistit přístup k očkování proti covidu lidem ve většině zemí světa, očekává Severní Korea v první polovině letošního roku téměř dva miliony dávek vakcíny vyvinuté ve spolupráci britské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity.

Izolovaná Severní Korea doposud nepotvrdila žádný případ nákazy koronavirem na svém území. Podle jihokorejské zpravodajské služby NIS ale nelze vyloučit, že se nějaké případy infekce v zemi vyskytly vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic počátkem roku 2020 měla KLDR čilé obchodní a další kontakty se sousední Čínou.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Pfizer očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy