KLDR údajně porušuje sankce. K sousedům dováží cennou surovinu

Centrum pro pokročilé obranné studie (C4ADS), které poskytuje analýzu dat na základě informací o globálních konfliktech a mezinárodních bezpečnostních otázek zjistilo, že ze Severní Koreje záhadně plují desítky lodí. Do zahraničí prý vyváží cennou surovinu.

Severní Korea
doporučujeme

Dva analytici Lucas Kuo a Lauren Sung, kteří mají dohled nad provozem ve vodách v severovýchodní Asii, údajně objevily operace 279 lodí, které porušují sankce OSN. Severní Korea si vývozem písku může přijít až na několik desítek miliónů dolarů. Analytici pomocí satelitních snímků zjistili, že desítky bagrů a člunů stahují písek z mořského dna a lodě, které písek vyvážejí, mají převážně čínské vlajky. „Průzkum od počátku 90.let do současnosti naznačuje, že Severní Korea exportuje písek mnoha sousedním zemím,“ řekl Sung pro CNN.

Od roku 2017 je vývoz písku ze Severní Koreje zakázán na základě sankcí OSN, která se již touto otázkou zabývá, protože obchodování s pískem je porušením mezinárodního práva. Navzdory těmto opatřením si podle CNN Severní Korea přišla na bezmála 22 miliónů dolarů. V dubnové zprávě vyšetřovatelů OSN se píše o „podstatné operaci“. OSN uvedla, že Pchjongjang poslal od května 2019 do konce téhož roku až milion tun písku do zahraničí.

OSN ve své zprávě neuvedla analýzu C4ADS, protože podle Alastaira Morgana, koordinátora panelu odborníků OSN pro sankce KLDR, předložil jeho tým zprávu již dříve. Zpráva OSN obsahuje předpoklad, že písek byl vyvážen převážně do Číny, ale ta obvinění popírá a tvrdí, že nejedná nijak protiprávně. Přikládá však „velký význam vodítkům, které zpráva obsahuje v souvislosti s pašováním písku“, zároveň nechce potvrdit, že písek byl přepraven do čínských přístavů.

Podle CNN na začátku roku 2019 Čína zahájila kampaň na odhalení nelegálního dovozu písku a do října vyšetřovala 90 skupin v 10 různých provinciích. Čínská státní média informovala o 305 zabavených lodích a zboží v hodnotě 251 milionů dolarů.

Zatím není jasné, za jakým účelem je písek vyvážen, ale předpokládá se, že je využíván v Číně ve stavebnictví. Země v současné době zažívá stavební boom a je největším spotřebitelem písku na světě. „Je to jeden z nejunikátnějších případů obcházení severokorejských sankcí, jaký jsme kdy viděli,“ vyjádřil překvapení Kuo, že takto velká operace zůstala dlouho bez povšimnutí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně sužují téměř celou Čínu. 141 lidí zemřelo nebo se pohřešuje

13.07.2020 09:17 Velkou část čínského území zasáhly v důsledku silných dešťů záplavy. Podle agentury AP přišlo o…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy