Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem

Mohutný požár zachvátil dnes ráno uprchlický tábor, v němž žijí na jihu Bangladéše příslušníci menšinového etnika Rohingů, kteří utekli před pronásledováním z Barmy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž byla zničena obydlí tisíců běženců. Žádné oběti hlášeny nejsou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Uprchlický tábor se nachází na okraji bangladéšského přístavu Cox's Bázár. Více než 550 provizorních příbytků, v nichž žilo asi 3500 lidí, bylo ohněm zcela nebo částečně zničeno, sdělil UNHCR. Popelem lehlo rovněž asi 150 obchodů. Hasičům trvalo dvě hodiny, než se jim podařilo dostat požár pod kontrolu, informuje aljazeera.com.

"Blok B celý shořel, nic z něj nezůstalo. Všichni pláčou, přišli o veškeré veškeré své věci," řekl agentuře Reuters jeden z uprchlíků Muhammad Arakání.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že zajišťuje ubytování, zimní oblečení, teplá jídla a lékařskou pomoc lidem, které neštěstí postihlo. Příčinu požáru úřady vyšetřují, dodal UNHCR.

Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou ale přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Nedávno bangladéšská vláda přesunula několik tisíc Rohingů na odlehlý ostrov Thengar Čár, což kritizovaly organizace pro lidská práva. Ty poukázaly na to, že tento nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení. Podle aktivistů byli někteří z uprchlíků k přestěhování donuceni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama