Nový koronavirus mutuje. Už 17 mrtvých, strach z nákazy v Evropě roste

Počet obětí nákazy novým koronavirem stoupl v čínské provincii Chu-pej na 17. Informovala o tom dnes čínská státní televize s odvoláním na provinční vládu. Právě z tohoto regionu podle předchozí celkové bilance obětí pocházelo všech dosavadních devět zemřelých. Jenom v provincii Chu-pej už bylo zaznamenáno 444 případů nákazy a v celé Číně jich bylo podle deníku China Daily potvrzeno už 544.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Vědci
doporučujeme

Z Wu-chanu, jedenáctimilionového hlavního města provincie Chu-pej, od čtvrtka nebude možné se dostat autobusem, vlakem, ani letecky, informovala místní vláda. Lidé nemají město opouštět. Kvůli rychlému šíření nákazy mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO).

Ještě během úterka se počet případů odhadoval na zhruba 300, v noci na dnešek SEČ čínská národní zdravotnická komise uvedla, že registruje již 440 infikovaných. Později Lidový deník, který vydává vládnoucí komunistická strana, tento údaj dále zvýšil na 473 a China Daily nakonec na 544. Agentura DPA s odkazem na státní televizi uvedla, že plicní onemocnění způsobené virem se zatím rozšířilo do 14 provincií země.

Naposledy úřady provincie Chu-pej informovaly, že v tomto regionu bylo ve 20:00 místního času (13:00 SEČ) 444 případů nákazy koronavirem, který se podle všeho začal šířit z provinčního hlavního města Wu-chan. Mezitím se už rozšířil i do dalších regionů Číny i mimo Čínu.

Vláda provincie Chu-pej oznámila, že od čtvrtečních 10:00 místního času bude ve Wuchanu a směrem z Wu-chanu přerušena veřejná doprava. Týkat se to bude autobusů, metra, i trajektů. Dočasně přerušeny budou veškeré letecké i železniční spoje směrem z města. Opatření má snížit riziko šíření viru. Vláda žádá obyvatele, aby město neopouštěli, dokud nepominou stávající zvláštní okolnosti.

Národní zdravotnická komise uvedla, že virus se přizpůsobuje a mutuje, což ztěžuje snahy úřadů šíření epidemie bránit. Čína dále přijala opatření, která mají lépe ochránit před nákazou lékařský personál a také zlepšit léčebné metody při onemocnění virem.

Nový virus se objevil v době, kdy se Čína připravuje na oslavy lunárního Nového roku. V době volna, které letos připadá na 24. až 31. ledna, se tak po celé zemi budou přesouvat stovky milionů lidí, čímž podle expertů prudce roste nebezpečí dalšího šíření nákazy. Vědci na základě propočtů pravděpodobnosti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve čtyřech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jedná se přitom o lidi, kteří předtím byli ve Wu-chanu. Mexický prezident Manuel López Obrador dnes oznámil, že mexické úřady vyšetřují jeden potenciální případ koronaviru v severním státě Tamaulipas.

Srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar dnes oznámil, že cestující přistávající na bělehradském mezinárodním letišti Nikoly Tesly budou kvůli koronaviru podrobeni prohlídce pomocí termokamery. V balkánské zemi sice dosud výskyt nového koronaviru zaznamenán nebyl, ale v zemi podle agentury žijí a pracují tisícovky Číňanů a loni ji navštívilo více než 100.000 čínských turistů.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Zdravotníci varovali před obzvláště nakažlivými pacienty, kteří by mohli šíření viru dále urychlovat. Případy takzvaných superpřenašečů se vyskytly během epidemie SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který v letech 2002-2003 postihl jižní Čínu a vyžádal si v několika zemích a oblastech přes 700 obětí.

Severní Korea dnes v reakci na sílící epidemii v Číně zakázala turistům vstupovat do země. Preventivní opatření učinila i tchajwanská technologická společnost Foxconn, která svým zaměstnancům doporučila nenavštěvovat pevninskou Čínu během svátků lunárního Nového roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji a…

22.02.2020 15:12 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 2345 lidí. V pátek jich…

V Kazachstánu vypukly protivládní protesty, policie zatkla 100 demonstrantů

22.02.2020 11:55 Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty dnes policie zatkla 100…

Nebezpečný Covid-19. Počet obětí překonal poslední epidemii eboly v Kongu

22.02.2020 11:01 Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama