Nový Zéland má jeden z nejpřísnějších režimů proti covid-19, opatření prodloužena

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes o týden prodloužila přísná opatření vyhlášená kvůli koronaviru. Slíbila ale, že za týden některá z nich uvolní. Pětimilionový Nový Zéland vyhlásil koncem března jeden z nejpřísnějších ochranných režimů na světě. Země uzavřela hranice a vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti dříve, než zemřel první pacient.

Ilustrační foto
doporučujeme

Koronavirem se tam nakazilo 1440 lidí a 12 zemřelo. Dnes byla zaznamenáno devět nově infikovaných a žádný mrtvý.

Ardernová slíbila, že 27. dubna bude mimořádný stav snížen ze čtvrtého na třetí stupeň, což umožní obnovu provozu některých pracovišť. Týkat se to má stavebnictví, části výroby a těžby dřeva. Budou povoleny akce s účastí do deseti lidí jako svatby nebo pohřby.

Premiérka podle Reuters také řekla, že o tom, zda se budou moci opatření dále uvolnit, se rozhodne 11. května. "Ve srovnání se zbytkem světa se nám podařilo něco neuvěřitelného," řekla s tím, že aby se virus nevrátil, je třeba, aby byly i následující kroky správně. Nový Zéland se podle ní musí vyhnout tomu, aby se virus vracel.

Původně se čekalo, že vláda začne omezení uvolňovat dříve. "Čím déle ponecháme uzávěru, tím méně pravděpodobné je, že se k ní budeme muset v budoucnu vracet," řekla Ardernová.

Nový Zéland patří k zemím s nejmenším počtem případů nákazy na 100.000 obyvatel. Premiérka si přeje, aby se lidé stále drželi doporučení a setrvávali doma, jak nejvíc to jde.

K uvolňování opatření přistupuje i Austrálie, která dnes otevřela tři pláže v Sydney. Uzavřeny byly od 28. března ve snaze zamezit shromažďování velkého počtu lidí. I nyní ale musejí ti, kdo si sem přijdou zasportovat, udržet vzdálenost 1,5 metru od ostatních. Dovoleno není na pláži sedět ani se opalovat.

V Austrálii se koronavirem nakazilo více než 6600 lidí a zemřelo tam 71 pacientů. Stát Nový Jižní Wales, jehož střediskem je Sydney, za minulý den zaznamenal jenom šest nových nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dilema v televizní reality show. Soutěžící dlouho nevěděli o koronaviru

07.07.2020 10:02 Reality show Big Brother v Austrálii začala v době, kdy byl virus SARS-CoV-2 prohlášen za…

Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl…

07.07.2020 10:00 Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro…

Spor kvůli občanství pro obyvatele Hongkongu: Čínský velvyslanec obvinil…

07.07.2020 08:51 Čínský velvyslanec ve Spojeném království obvinil britského premiéra Borise Johnsona z vměšování do…

Sociální sítě nedají Číně údaje uživatelů v Hongkongu

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy