Prezident Si prohlásil, že Čína již překonala dopady pandemie

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v novoročním projevu uvedl, že Čína již překonala dopady pandemie a druhou vlnu epidemie koronaviru má zcela pod kontrolou, píše agentura Kjódó. V desetiminutovém projevu prezident také pochválil občany, jak skvěle zvládli boj s koronavirem a jmenoval všechny složky zapojené do bojů v první linii. Čína je zemí, odkud se podle dosavadních poznatků začala nákaza koncem minulého roku šířit.

Si Ťin-pching
doporučujeme

"Jsem hrdý na mou velkou vlast, na můj velký národ, který žene kupředu touha stále se překonávat. (...) Zvládli jsme dopady pandemie a zaznamenali významné sociálně-ekonomické úspěchy. (...) Čína je první z velkých světových ekonomik, která se vrátila k hospodářskému růstu," uvedl Si Ťin-pching v projevu.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z října Čína za rok 2020 dosáhne hospodářského růstu 1,9 procenta, což je sice výrazný pokles proti růstu o 6,1 procenta v roce 2019, ale v roce 2021 by měla druhá ekonomika světa opět zrychlit na 8,2 procent, píše agentura AP. Celosvětově MMF za letošní rok očekává propad ekonomiky o 4,4 procenta, nejhorší výsledek od hospodářské krize třicátých let.

Prezident Si v projevu také vyzval k mezinárodní spolupráci v boji s koronavirem. Čína také oznámila, že očkovací látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm získala mimořádné povolení a Čína tak má první vakcínu na covid-19 schválenou pro použití u široké veřejnosti.

Čína dnes také oznámila svůj první případ britské mutace koronaviru, informaci zveřejnilo Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Mutace se u třiadvacetileté studentky, která do země přijela z Británie, prokázala při testu 14. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama