Rohingové si připomínají "den genocidy", manifestují v uprchlickém táboře.

Desetitisíce muslimských Rohingů dnes pokojně manifestovaly v největším uprchlickém táboře na světě v Bangladéši při příležitosti dvouletého výročí od jejich vyhnání z většinově buddhistické Barmy. Při nedávné snaze OSN navrátit několik tisíc uprchlíků do jejich vlasti všichni odmítli. Stále se obávají o svou bezpečnost a nedůvěřují barmské vládě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)
doporučujeme

Rohingové mezi sebou nazývají dnešek "dnem genocidy". Po zásazích armády v srpnu roku 2017 v Arakanském státě na západě Barmy, kde většina Rohingů žila, uteklo před násilnostmi do sousedního Bangladéše na 740.000 příslušníků této menšiny. Připojili se tak k dalším 200.000, kteří už zde byli.

Barmské úřady a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zahájily ve čtvrtek program na navrácení utečenců, nicméně stejně jako loni v listopadu se do něj nikdo nepřihlásil. Jeden z vůdců muslimského etnika dnes prohlásil, že se jeho příslušníci do Barmy vrátí, pouze pokud jim vláda zaručí bezpečnost, přizná jim barmské občanství a umožní jim znovu získat jejich rodné vesnice. "Požádali jsme vládu o zahájení dialogu. Doteď jsme však zatím neobdrželi žádnou odpověď," uvedl vůdce.

zdroj: YouTube

Barma Rohingy neuznává jako oficiální etnikum a považuje je za "Bengálce". Navíc jim nepřiznává občanství, ačkoliv řada rodin na jejím území žije po generace.

Vyšetřovatelé z OSN po událostech ze srpna 2017 doporučili stíhání barmských generálů za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Vláda však veškerá obvinění z nepatřičného jednání popírá a tvrdí, že vojenská operace byla ospravedlnitelná a mířila na rohingské povstalce.

OSN vydala ve čtvrtek novou zprávu, ve které tvrdí, že znásilňování barmskými bezpečnostními složkami při zásahu bylo systematické a bylo projevem úmyslu spáchat genocidu.

Bangladéšská premiérka Hasína Vadžídová uvedla, že její administrativa nebude uprchlíky vyhánět zpět do Barmy násilím, ačkoliv jsou pro jihoasijskou zemi značnou zátěží. Ještě v červnu navíc úřady prohlásily, že situace v Barmě je pro návrat utečenců stále příliš nestabilní.

Zástupce ředitele organizace Human Rigts Watch agentuře AP řekl, že je potřeba koordinovaného mezinárodního úsilí "abychom skutečně zvýšili tlak na barmské generály. Mám na mysli cílené sankce, mám na mysli zbrojní embargo".

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jižní Korea a COVID-19: Dalších 505 nakažených koronavirem, armáda ruší…

27.02.2020 10:50 Aktualizováno Jižní Korea dnes ohlásila dalších 505 případů nákazy novým typem koronaviru. Většina z nich byla…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 06:17 V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

Čína zavádí kontroly cestujících ze zahraničí, bojí se koronaviru

26.02.2020 21:51 Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do…

Povodně v Jakartě mají nejméně pět obětí, zaplaven je i prezidentský palác

26.02.2020 13:48 Povodně v indonéském hlavním městě Jakarta si vyžádaly už nejméně pět obětí na životech. Téměř 10…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama