Rohingové si připomínají "den genocidy", manifestují v uprchlickém táboře.

Desetitisíce muslimských Rohingů dnes pokojně manifestovaly v největším uprchlickém táboře na světě v Bangladéši při příležitosti dvouletého výročí od jejich vyhnání z většinově buddhistické Barmy. Při nedávné snaze OSN navrátit několik tisíc uprchlíků do jejich vlasti všichni odmítli. Stále se obávají o svou bezpečnost a nedůvěřují barmské vládě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)
doporučujeme

Rohingové mezi sebou nazývají dnešek "dnem genocidy". Po zásazích armády v srpnu roku 2017 v Arakanském státě na západě Barmy, kde většina Rohingů žila, uteklo před násilnostmi do sousedního Bangladéše na 740.000 příslušníků této menšiny. Připojili se tak k dalším 200.000, kteří už zde byli.

Barmské úřady a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zahájily ve čtvrtek program na navrácení utečenců, nicméně stejně jako loni v listopadu se do něj nikdo nepřihlásil. Jeden z vůdců muslimského etnika dnes prohlásil, že se jeho příslušníci do Barmy vrátí, pouze pokud jim vláda zaručí bezpečnost, přizná jim barmské občanství a umožní jim znovu získat jejich rodné vesnice. "Požádali jsme vládu o zahájení dialogu. Doteď jsme však zatím neobdrželi žádnou odpověď," uvedl vůdce.

zdroj: YouTube

Barma Rohingy neuznává jako oficiální etnikum a považuje je za "Bengálce". Navíc jim nepřiznává občanství, ačkoliv řada rodin na jejím území žije po generace.

Vyšetřovatelé z OSN po událostech ze srpna 2017 doporučili stíhání barmských generálů za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Vláda však veškerá obvinění z nepatřičného jednání popírá a tvrdí, že vojenská operace byla ospravedlnitelná a mířila na rohingské povstalce.

OSN vydala ve čtvrtek novou zprávu, ve které tvrdí, že znásilňování barmskými bezpečnostními složkami při zásahu bylo systematické a bylo projevem úmyslu spáchat genocidu.

Bangladéšská premiérka Hasína Vadžídová uvedla, že její administrativa nebude uprchlíky vyhánět zpět do Barmy násilím, ačkoliv jsou pro jihoasijskou zemi značnou zátěží. Ještě v červnu navíc úřady prohlásily, že situace v Barmě je pro návrat utečenců stále příliš nestabilní.

Zástupce ředitele organizace Human Rigts Watch agentuře AP řekl, že je potřeba koordinovaného mezinárodního úsilí "abychom skutečně zvýšili tlak na barmské generály. Mám na mysli cílené sankce, mám na mysli zbrojní embargo".

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Hongkongu: Vodní děla a zápalné lahve, několik zraněných je ve…

16.09.2019 13:17 Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi…

Zpráva tajných služeb: Kdo stál za hackerským útokem na australský…

16.09.2019 09:30 Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před…

Pojede Trump do Pchjong-jangu? Diktátor Kim mu poslal dopis s pozváním

16.09.2019 07:21 Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama