Rusko let MH17 nesestřelilo, tvrdí Malajsie. Oběti se bouří

Nadace zastupující rodiny lidí, kteří v červnu 2014 zemřeli při sestřelení letadla malajských aerolinií MH17 nad Ukrajinou, vyzvala malajského premiéra Mahathira Mohamada, aby přestal zpochybňovat vyšetřování mezinárodní komise. Premiér se domnívá, že Rusko letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelit nemohlo.

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Letadlo, které směřovalo z Amsterdamu do Kuala Lumpur, bylo zasaženo protileteckou raketou. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zahynuli.

Vzhledem k nejasnostem celého incidentu byla ustanovena mezinárodní vyšetřovací komise, která prokázala, že letoun byl sestřelen ze země raketami ruské armády. 

Premiér Malajsie ale závěry komise zpochybnil. Tvrdí, že tak "disciplinovaná strana", jakou je Rusko, by letadlo nesestřelila. Podle serveru DutchNews.nl uvedl, že se mezinárodní vyšetřování snaží postavit Rusko do špatného světla.

O vysvětlení jeho slov už v červnu požádala nizozemská vláda. Nyní se k ní přidali i zástupci pozůstalých po obětech cestujících, kteří v letadle zemřeli. "Svými prohlášeními se snažíte zasít rozkol a vůbec nesloužíte zájmům příbuzných obětí, zvláště malajských příbuzných," uvedla nadace.

"Kromě toho šíříte nejasnosti, pokud jde o skutečné stanovisko malajské vlády a její zástupce k vyšetřování Mezinárodní vyšetřovací komise (JIT)," píše se dále v dokumentu s tím, že sama Malajsie podpořila rezoluci OSN o o incidentu.

Nizozemský premiér Mark Rutte má o viníkovi jasno. "Do očí bijící lži a kampaně záměrně falešných informací nikdy nevyhrají nad nepopiratelnými fakty," zdůraznil na nedávné pietě podle portálu Het Parool. Ministerský předseda měl na mysli dezinformace šířené Ruskem.

Premiér upozornil, že "cesta ke spravedlnosti vede skrze houževnatost, jednotu, sebeovládání a kontrolu emocí". Zabití 298 lidí označil za "hanebný zločin". Přečtení jmen všech obětí podle něj zachovává vzpomínku na každého z těchto jedinečných lidí.

Skupina vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Raketu na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Moskva toto tvrzení popírá.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů z odpovědnosti za katastrofu obvinila první čtveřici podezřelých, kterou tvoří Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u východoukrajinských separatistů. Soud má začít v březnu v Haagu, nejspíše za nepřítomnosti obviněných. Ruská ústava zakazuje vydávání občanů k soudním líčením v cizině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama