Rusko let MH17 nesestřelilo, tvrdí Malajsie. Oběti se bouří

Nadace zastupující rodiny lidí, kteří v červnu 2014 zemřeli při sestřelení letadla malajských aerolinií MH17 nad Ukrajinou, vyzvala malajského premiéra Mahathira Mohamada, aby přestal zpochybňovat vyšetřování mezinárodní komise. Premiér se domnívá, že Rusko letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelit nemohlo.

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Letadlo, které směřovalo z Amsterdamu do Kuala Lumpur, bylo zasaženo protileteckou raketou. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zahynuli.

Vzhledem k nejasnostem celého incidentu byla ustanovena mezinárodní vyšetřovací komise, která prokázala, že letoun byl sestřelen ze země raketami ruské armády. 

Premiér Malajsie ale závěry komise zpochybnil. Tvrdí, že tak "disciplinovaná strana", jakou je Rusko, by letadlo nesestřelila. Podle serveru DutchNews.nl uvedl, že se mezinárodní vyšetřování snaží postavit Rusko do špatného světla.

O vysvětlení jeho slov už v červnu požádala nizozemská vláda. Nyní se k ní přidali i zástupci pozůstalých po obětech cestujících, kteří v letadle zemřeli. "Svými prohlášeními se snažíte zasít rozkol a vůbec nesloužíte zájmům příbuzných obětí, zvláště malajských příbuzných," uvedla nadace.

"Kromě toho šíříte nejasnosti, pokud jde o skutečné stanovisko malajské vlády a její zástupce k vyšetřování Mezinárodní vyšetřovací komise (JIT)," píše se dále v dokumentu s tím, že sama Malajsie podpořila rezoluci OSN o o incidentu.

Nizozemský premiér Mark Rutte má o viníkovi jasno. "Do očí bijící lži a kampaně záměrně falešných informací nikdy nevyhrají nad nepopiratelnými fakty," zdůraznil na nedávné pietě podle portálu Het Parool. Ministerský předseda měl na mysli dezinformace šířené Ruskem.

Premiér upozornil, že "cesta ke spravedlnosti vede skrze houževnatost, jednotu, sebeovládání a kontrolu emocí". Zabití 298 lidí označil za "hanebný zločin". Přečtení jmen všech obětí podle něj zachovává vzpomínku na každého z těchto jedinečných lidí.

Skupina vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Raketu na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Moskva toto tvrzení popírá.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů z odpovědnosti za katastrofu obvinila první čtveřici podezřelých, kterou tvoří Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u východoukrajinských separatistů. Soud má začít v březnu v Haagu, nejspíše za nepřítomnosti obviněných. Ruská ústava zakazuje vydávání občanů k soudním líčením v cizině.

Čínská strana odsoudila návštěvu tchajwanského ministra v ČR

27.10.2021 12:41 Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice. Učiní…

Austrálie umožní plně očkovaným vycestovat ze země

27.10.2021 08:20 Obyvatelé Austrálie, kteří jsou plně očkovaní proti covidu-19, budou moci od 1. listopadu opustit…

Čínská ambasáda opět zkritizovala tchajwanskou návštěvu v Česku

26.10.2021 13:45 Čínské velvyslanectví v Praze opět zkritizovalo návštěvu tchajwanské podnikatelské delegace v České…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Související:

Právě se děje

reklama