Šanghaj oznámila dalších 52 úmrtí s covidem

Úřady v čínské finanční metropoli Šanghaj zaznamenaly v pondělí dalších 52 úmrtí spojených s covidem-19 za pokračující extrémně přísné protiepidemické uzávěry. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Počty mrtvých dál narůstají, zatímco zachycených nákaz koronavirem v posledních dnech ubývá. Peking mezitím ohlásil dalších 33 případů lokálního přenosu infekce a rozšiřuje masové testování na drtivou většinu populace města.

Šanghaj

Šanghaj, která je největším čínským městem, je v posledních týdnech dějištěm nejhoršího výskytu covidu-19 v Číně od začátku pandemie a na většinu z tamních 25 milionů obyvatel se vztahují velmi tvrdé restrikce včetně omezování pohybu kovovými zátarasy a ploty. V Pekingu kvůli novému šíření infekce panují obavy z podobných opatření.

Pondělní bilance 52 úmrtí mezi pacienty s covidem-19 je o jeden případ vyšší než šanghajský součet z neděle, uvádí Reuters. Na poměry Číny, která od začátku pandemie přiznala jen necelých 5000 obětí koronaviru, jde o velmi vysoká čísla. Vyšší denní součty přicházely jen na začátku roku 2020, kdy nejlidnatější země světa místy hlásila i více než 100 mrtvých za den.

Čína tento měsíc registruje zdaleka nejvyšší počty nových infekcí za celou pandemii, když se denní součty dostaly i nad 20.000. V posledních dnech nicméně klesají, přičemž Šanghaj po nedělních skoro 19.500 nákazách za pondělí zaznamenala 16.980 infekcí.

V Pekingu je zatím situace výrazně lepší. Čínská státní televize CCTV dnes ohlásila pondělní součet ve výši 33 případů infekce, zatímco o den dříve jich bylo oznámeno 19. Podle agentury AP bylo v hlavním městě od začátku nového výskytu covidu-19 potvrzeno jen 70 případů infekce, přesto úřady přijímají opatření, která by byla jinde nemyslitelná i za výrazně horší epidemické situace. Kroky ovšem zapadají do čínské strategie, jejímž cílem je zcela eliminovat šíření koronaviru.

V nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang v pondělí úřady zahájily masové testování na covid-19, které znamená pro všechny obyvatele tři povinné testy do konce týdne. Také se objevily uzávěry zacílené na konkrétní čtvrtě nebo bytové domy, uvádí AP.

Ještě před koncem prvního dne hromadného testování pak přišla zpráva, že testovací režim se rozšiřuje na dalších deset městských obvodů. Odběry vzorků tak bude muset do konce týdne absolvovat zhruba 20 milionů z celkových bezmála 22 milionů obyvatel, píše Reuters. Vývoj podle zpravodajské agentury jen prohloubí obavy z bezprostředního nástupu lockdownu podobného tomu v Šanghaji.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

V Japonsku začal soud s provozovatelem Fukušimy, žaluje ho šest lidí

26.05.2022 17:49 V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali…

Tchaj-wan se potýká s rekordní vlnou nákazy koronaviru

26.05.2022 15:00 Ostrov Tchaj-wan, který byl dlouho vyzdvihován jako jeden z nejúspěšnějších bojovníků proti…

Si Ťin-pching hájil přístup Číny k otázce lidských práv

25.05.2022 15:05 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva…

Severní Korea odpálila východním směrem tři balistické střely

25.05.2022 08:22 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s…

23.05.2022 07:54 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s "příznaky horečky" a jednom…

Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku…

22.05.2022 21:40 Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)…

V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z 20 linek metra

22.05.2022 12:04 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Severokorejské úřady informovaly o dalších 186.090 lidech s příznaky covidu

22.05.2022 08:21 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Čínské úřady kvůli koronaviru nařídily zavřít všechny obchody v šanghajské…

21.05.2022 20:18 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Volby v Austrálii: Opoziční Labouristická strana zřejmě odstaví od moci…

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

Související:

Právě se děje

reklama