Spor o hranici na moři: Vietnam podal protest Číně kvůli potopení lodi

Vietnam podal Pekingu oficiální protest poté, co čínské hlídkové plavidlo potopilo ve sporném Jihočínském moři vietnamskou rybářskou loď. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Oba státy vedou v této strategicky důležité oblasti hraniční spory.

Přidejte svůj názor

Vietnam, ilustrační foto
doporučujeme

Vietnamská loď s osmi rybáři na palubě ve čtvrtek rybařila poblíž Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, když do ní narazilo čínské hlídkové plavidlo a potopilo ji, uvedlo dnes v prohlášení vietnamské ministerstvo zahraničí.

Podle vietnamské rybářské společnosti byli všichni rybáři z potopené lodi vzati na palubu čínského plavidla a následně předáni dvěma jiným vietnamským rybářským lodím, které lovily poblíž.

"Čínské plavidlo se dopustilo aktu, který narušil vietnamskou svrchovanost nad souostrovím Hoang Sa (Paracelskými ostrovy), ohrozilo životy, zničilo majetek a oprávněné zájmy vietnamských rybářů," sdělilo ministerstvo zahraničí.

Čínská strana situaci hodnotí opačně. Vietnamský člun podle ní nelegálně vplul do oblasti, aby zde lovil, a odmítl odplout. Člun se potopil poté, co učinil několik nebezpečných manévrů a srazil se s čínským hlídkovým plavidlem, uvedla v pátek večer čínská pobřežní stráž s tím, že i čínská strana podala kvůli incidentu protest Hanoji.

Podle Reuters se jedná již o druhé potopení vietnamské lodi u Paracelských ostrovů čínským plavidlem za poslední rok.

Vietnam a Čína vedou letitý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž se pravděpodobně nacházejí rozsáhlá naleziště nerostných surovin. V loňském roce vyvolával mezi oběma státy napětí geologický průzkum, který čínské lodi po tři měsíce prováděly kvůli možné těžbě ropy.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře si kromě Číny a Vietnamu činí nárok též Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan a Japonsko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Desetitisíce Australanů vyšly do ulic, protestují proti rasismu

06.06.2020 11:25 Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve…

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy