Tálibán přerušil jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců

Radikální islámské hnutí Tálibán dnes podle agentury Reuters oznámilo, že přerušuje jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců. Kábul naopak tvrdí, že výměnu nadále připravuje. Vzájemné předání vězňů představovalo jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu. Afghánská vláda se na něm s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín sdělil na twitteru, že vyjednávací tým hnutí se již nebude účastnit "neplodných rozhovorů" a že propuštění tálibánských zajatců bylo vládou "zdržováno pod neustálými záminkami".

Naopak mluvčí afghánské národní bezpečnostní rady Džavíd Fajsal uvedl, že vláda bude nadále postupovat podle plánu pro výměnu zajatců. "Žádáme Tálibán, aby proces nesabotoval a nehledal výmluvy," řekl.

V rámci chystané úvodní výměny měl kábulský režim propustit 100 vězněných členů Tálibánu výměnou za 20 příslušníků afghánských bezpečnostních složek.

Vnitroafghánské rozhovory předpokládá mírová dohoda, kterou na konci února s Tálibánem uzavřely USA. Podle této dohody by mimo jiné mělo být propuštěno celkem asi 6000 vězňů zadržovaných afghánskou vládou a Tálibánem. Jedním z cílů výměny má být vybudování důvěry mezi oběma dlouho znesvářenými stranami.

Podle Reuters může zastavení rozhovorů vést k eskalaci násilí. Obnovení bojů by pak mohlo ohrozit stažení amerických vojáků z Afghánistánu, které předpokládá dohoda Američanů s Tálibánem a které je jedním z hlavních cílů amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Olympiáda v roce 2021 bude jiná. Může se výrazně zjednodušit

04.06.2020 10:51 Tokijská guvernérka Juriko Koikeová uvedla, že olympijské hry odložené na příští rok budou muset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy